Élő Nagyvilág

Nem akar békét Zelenszkij az orosz külügyminiszter szerint

Maxym Marusenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Maxym Marusenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP

A szerdai nap történéseiről itt olvashat.

Rendkívüli ülést tart a NATO-Ukrajna Tanács az ukrán civilek ellen elharapódzó orosz légicsapások miatt

Rendkívüli ülést tart a NATO-Ukrajna Tanács jövő szerdán Brüsszelben. A találkozó célja, hogy kitalálják, hogyan reagáljanak a mostanában Ukrajnában végrehajtott heves orosz légitámadásokra. Ezeknek a támadásoknak számos civil áldozata és sebesültje volt.

Az észak-atlanti katonai szövetség szóvivője a találkozóról azt mondta: Jens Stoltenberg főtitkár nagyköveti szintű értekezletet hívott össze Ukrajna kérésére.

A NATO-tagországok hatékony légvédelmi rendszereket szállítottak Ukrajnának, és eltökéltek abban, hogy tovább segítsék Kijevet

– ismertette a szövetség álláspontját a szóvivő.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter az X közösségi platformon közzétett bejegyzésében csütörtökön azt írta, hogy a tanácskozás egyik központi témája az ukrán légvédelmi képességek megerősítése lesz.

Ez az euroatlanti egység fontos jele szemben az orosz terror növekedésével

– tette hozzá.

A NATO-Ukrajna Tanácsot tavaly hozták létre azzal a céllal, hogy szorosabbá tegyék a szövetség és Kijev közötti együttműködést.

(MTI)

Bárki, aki külföldiként belép az orosz hadseregbe, állampolgárságot kaphat

Aláírta Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön azt a rendeletet, amelynek alapján orosz állampolgárságot kaphatnak azok a külföldiek, akik az ukrajnai háború alatt szerződést kötnek az orosz hadsereggel – írja az MTI az ország hivatalos információs oldalán közzétett dokumentum alapján.

A rendelet azt is lehetővé teszi, hogy az egészségügyi okokból nyugdíjba vonult, illetve az orosz fegyveres erőkkel kötött szerződésüket már teljesített külföldiek is orosz állampolgárságért folyamodjanak. A katonák mellett családtagjaik is igényelhetnek orosz útlevelet.

Putyin december 14-i sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy naponta körülbelül 1500 ember írt alá szerződést a hadsereggel, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese, Dmitrij Medvegyev pedig arról beszélt december végén, hogy 2023-ban félmillió ember jelentkezett szerződés alapján az orosz seregbe. A fegyveres erők jelentése szerint jelenleg összesen 640 ezren szolgálnak szerződésesként.

Nem engedték be az oroszok az ENSZ atomenergiai szervezetének munkatársait a zaporizzsjai atomerőmű egyes részeibe

Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) ellenőrei számára megtagadták a belépést az orosz ellenőrzés alatt álló ukrajnai, zaporizzsjai atomerőmű egyes részeibe, továbbá a létesítmény 2024-es karbantartási tervét sem kapták még meg – közölte a bécsi székhelyű NAÜ főigazgatója, Rafael Grossi.

Az erőmű felügyelői két hete nem léphetnek be az első, a második és a hatodik reaktor főcsarnokába – jelentette ki Grossi az ügynökség honlapján olvasható közlemény szerint.

Ez az első alkalom, hogy a NAÜ szakértői nem kaptak hozzáférést egy leállt egység reaktorcsarnokához

– közölte Grossi, hozzátéve: itt található a reaktormag és a kiégett fűtőegység. „A csapat továbbra is kérni fogja a hozzáférést” – mondta.

A délkelet-ukrajnai erőmű turbinacsarnokaiba is korlátozták az ellenőrök belépését – emelte ki Grossi.

Aláhúzta: az erőmű üzemeltetői lépéseket tettek annak érdekében, hogy biztosítsák a létesítmény tartalék áramellátását arra az esetre, ha a fő külső vezeték nem használható, mint ahogy már többször előfordult.

A fő áramforrás elvesztése aggodalomra adott okot, mivel az erőműnek áramra van szüksége a reaktorok hűtéséhez, még akkor is, ha leállítják azokat.

Grossi azt is közölte, hogy a NAÜ már igényelte a 2024-es karbantartási ütemtervet az erőmű üzemeltetőitől, azonban ezt még nem nyújtották be.

A NAÜ vezetője az Ukrajna elleni orosz háború közel két évvel ezelőtti kezdete óta háromszor személyesen is járt az üzemben. Számos alkalommal felszólította a feleket, hogy vessenek véget a harcoknak a létesítmény környékén annak érdekében, hogy elkerüljék a katasztrófát.

Az ENSZ-illetékes közölte, hogy a NAÜ munkatársai figyelemmel kísérik a biztonsági előírások betartását Ukrajna másik három működő atomerőművében is.

A zaporizzsjai üzemet a háború kitörését követő napokban foglalták el az orosz erők. Mindkét fél rendszeresen a másikat vádolja az üzem körüli tüzérségi támadások miatt. A zaporizzsjai Európa legnagyobb atomerőműve, bár hat reaktora jelenleg nem termel áramot.

Petro Kotyin, az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat elnöke csütörtökön a Telegram közösségi oldalon azt írta:

feltételezése szerint Oroszország igyekszik titokban tartani a nemzetközi megfigyelők előtt, hogy pontosan mi folyik az erőműben.

Hozzátette, hogy Ukrajna atombiztonsága csak akkor garantálható, ha az orosz erők elhagyják a nukleáris létesítményt és környékét.

(MTI)

Lavrov szerint a Zelenszkij-kormány nem fog békét kötni

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint Zelenszkij kormánya nem fog békét kötni.

Az orosz nagykövetség tweetjében idézik az orosz külügyminisztert:

Ki kell jelentenünk, hogy Zelenszkij rezsimje nem hajlik a békére. Képviselői háborúban gondolkodnak és rendkívül agresszív retorikához folyamodnak.

– írta Lavrov.

A lengyelek szerint orosz provokáció volt a légterükbe berepülő robotrepülőgép

Orosz provokáció lehetett a robotrepülőgép múlt pénteki behatolása Lengyelország légterébe – jelentette ki Jacek Siewiera, a lengyel államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Iroda (BBN) főnöke a TVN 24 kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva. Siewierát azzal kapcsolatban kérdezték, hogy a múlt héten egy, a NATO által utólag orosz robotrepülőgépként azonosított légi eszköz repült be Ukrajna felől a lengyel légtérbe.

A jelenlegi tudásunk annak megerősítéséhez elegendő, hogy a rakéta az orosz rendszerekből származott, az eszköz látható volt a lengyel rádiólokátorokon, majd elhagyta Lengyelország területét

– válaszolt Siewiera.

Arra a kérdésre, hogy az oroszok szándékosan irányították-e a rakétát Lengyelország fölé, Siewiera leszögezte: nehezen feltételezhető, hogy a lengyel határtól 40 kilométeres távolságban történt behatolás véletlenszerű lett volna, hiszen az ilyen röppálya nagyon jelentős mértékben sérti a légteret.

(MTI)

„Valószínűleg ez az első olyan kibertámadás, amely teljesen lenullázott egy távközlési vállalatot” – mondta az ukrán kémfőnök a Kijivsztar elleni támadásról

December 12-én hackertámadás érte az egyik legnagyobb ukrán bankot és egy mobilszolgáltatót. A Kijivsztar ukrán távközlési szolgáltató elleni támadást 24 millió felhasználót érintett. Ez volt az egyik legsúlyosabb hackertámadás a közel két éve tartó háború alatt.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat kibertámadás miatt indított büntetőeljárást.

Néhány héttel a támadás után Ukrajna kibervédelméért felelős vezetője a Reutersnek adott interjújában elmondta:

legkésőbb tavaly május óta lehettek jelen orosz hackerek a távközlési óriásvállalat rendszerében.

Illija Vitijuk, az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat (SZBU) kiberbiztonsági osztályának vezetője elmondta: felmérhetetlen pusztítást okozott a támadás, amelynek a hírszerzés mellett a pszichés nyomásgyakorlás lehetett a célja.  – Ez a kibertámadás komoly figyelmeztetés a teljes nyugati világ számára – mondta.

Vitijuk szerint komoly károkat szenvedett el a Kijivsztar, annak ellenére, hogy a távközlési szolgáltató egy tehetős magáncég, amely jelentős összegeket fektetett a kiberbiztonságba. Az interjúban elmondta, hogy több ezer virtuális szerver és számítógép veszett oda. „Valószínűleg ez az első olyan kibertámadás, amely teljesen lenullázott egy távközlési vállalatot” – mondta a kémfőnök.

Az oroszoknak vélhetően tavaly május óta volt bejárása a rendszerbe, amelyhez november környékén szerezhettek teljes hozzáférést.  

A Kijivsztar szóvivője elmondta, hogy a vállalat szorosan együttműködik az ukrán hatóságokkal a támadás kivizsgálásában, és minden szükséges lépést megtesz a jövőbeli kockázatok kiküszöbölésére. – A vizsgálat során nem nyert igazolást, hogy a támadók személyes, előfizetői adatokhoz fértek volna hozzá – mondta.

Vitijuk azt is elmondta, hogy a decemberi leállás után további támadási kísérletek történtek azzal a céllal, hogy még nagyobb kárt okozzanak az üzemeltetőnek. – Szerencsére a drón- és rakétaelhárító rendszerek működését nem érintette komolyan a hackertámadás – tette hozzá.

(The Guardian)

Olvasói sztorik