Az elnök hangsúlyozta az interjúban, hogy a halálos ítélet lehetősége azokat érinti, akiket az iraki törvények alapján bűnösnek találnak.
Vannak bizonyos terrorista cselekmények iraki területen vagy iraki állampolgárok ellen, amelyekben a szóban forgó külföldi dzsihadisták egy része részt vehetett – mondta, hozzátéve,
ezeknél az eseteknél pedig az iraki törvények fognak elsőbbséget élvezni.
Száleh a múlt héten Párizsban jelentette be, hogy Irakban állítják bíróság elé az Iszlám Állam 13 francia tagját, akiket az Egyesült Államok támogatásávaé bíró Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet adott át Iraknak.
Azzal vádolják őket, hogy irakiak és iraki létesítmények ellen követtek el bűncselekményeket. Az iraki törvények szerint ítéljük el őket, ezt a nemzetközi jog is elismeri
– hangsúlyozta. Cáfolta, hogy a dzsihadisták befogadásáról lenne szó.
Az SDF mindeddig az Iszlám Állam több mint 280 tagját adta át Iraknak, és egy megegyezés alapján várhatóan további több mint 200-at szolgáltatnak át. Iraki katonai források szerint a dzsihadisták között legalább 20 külföldi van.
Az elnök azt is mondta a The Nationalnek adott interjúban, hogy országa nem kíván a Szíriából küldött összes dzsihadistával foglalkozni. Túl nagy kérés volna az, hogy a világ terhét Irak vegye a vállára – fogalmazott.
Kiemelt kép: Daphné BENOIT / AFP / Europress