Súlyos állításokat megfogalmazó anyagot közölt a magyarországi roma gyerekek intézetben való elhelyezéséről Stacey Dooley, a BBC egyik újságírója
A Gypsy Kids Taken From Home című riportban leírja, Magyarországon több roma gyerek él intézetben, mint bárhol az EU-ban, ráadásul potenciális veszélyeknek vannak kitéve.
Stacey felteszi a kérdést, hogy a nacionalista és szélsőjobboldali politikusok egyre nagyobb népszerűsége mellett valóban égető szükség van-e a roma gyerekek védelmére, vagy csak az előítéletek miatt veszik el a roma gyerekeket a családjuktól.
Több olyan szülővel is beszélt, akit a közelmúltban szakítottak el gyermekétől és olyanokkal is, akik hasonló procedúra előtt állnak. Ellátogatott intézetekbe is, ahol a gyerekek 70 százaléka roma. Mint írja, ezeken a helyeken a droghasználat, a prostitúció, a fizikai és szexuális erőszak mindennapos, a dolgozók pedig mit sem tudnak tenni ellene.
A riportot kiszúrta Kovács Zoltán kormányszóvivő is, aki blogposztban reagált az állításokra.
Szerint a kampányidőszakban a média és a nemzetközi szervezetek számára az a legfontosabb, hogy negatív képet fessenek Magyarországról és miniszterelnökéről. Nem érte ez meglepetésként, de furcsának tartja, hogy olyan témákat vesznek újra és újra elő, amit a 2014-es választások előtt is.
Kovács Zoltán azt írta, hogy a BBC riportere Magyarország legszegényebb régiójában oknyomozott, hogy megerősíthesse a teóriáját.
Abban mindenki egyetért, hogy a gyermeknek az anyja mellett van a legjobb helye. De felbosszant, hogy Magyarország legsebezhetőbb társadalmi csoportját politikailag irányított narratívába helyezik
– fogalmazott.
Nem állítja, hogy hazánkban nincsenek társadalmi problémák, de évtizedes hátrányokat nem lehet egy éjszaka alatt ledolgozni.
A BBC riportja egy a sok közül, ami még jönni fog. Készüljenek, választási időszak van, és a mainstream média, amit sosem érdekelt valójában, hogy hitelesen tudósítson Magyarországról, további hasonló anyagot készít még
– tette hozzá.
Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán