Nagyvilág

Megtörték az Iszlám Államot

Az iraki biztonsági erők visszafoglaltak egy várost, amely közel három hónapig volt a szélsőséges fegyveresek uralma alatt.

“Szuleimán-Bek városa az iraki hadsereg, a pesmergák (kurd fegyveres erők) és önkéntesek ellenőrzése alatt áll” – mondta egy neve elhallgatását kérő illetékes. A hírt a közeli Túzhúrmati körzet elöljárója is megerősítette – írja az MTI. 

A rendőrségi forrás mindazonáltal elmondta: a biztonsági erők katonái egyelőre azon dolgoznak, hogy a tartományi székhelytől, Tikríttől mintegy 90 kilométerre keletre fekvő város épületeit és útjait megtisztítsák a dzsihádisták által hátrahagyott aknáktól és más robbanószerkezetektől. A dzsihádisták nyugati irányba vonultak el, ahol továbbra is jelentős területek vannak az al-Kaida terrorszervezet egy nyúlványaként létrejött Iszlám Állam (IÁ) fegyvereseinek ellenőrzése alatt – mondta a forrás, hozzátéve, hogy harcok zajlanak még a várostól keletre egy faluban is.

Szuleimán-Beket egy nappal azután sikerült visszafoglalni, hogy az iraki biztonsági erők és az oldalukon harcoló síita milíciák tagjai – az Egyesült Államok és más nyugati országok légi támogatásával – megtörték vasárnap az IÁ ostromgyűrűjét a Bagdadtól 160 kilométerre északra lévő, többségében síita türkmének lakta Amerli körül, és bevonultak a városba. Raid Ibráhim al-Dzsubúri tartományi kormányzó szerint a két városnak és környékének a visszafoglalásával megkezdődhet a többségében szunnita tartomány, benne a tartományi székhely, Tikrít felszabadítása a dzsihadisták uralma alól.

1400 áldozat

A Szíriában már jelentős területeket ellenőrző Iszlám Állam fegyveresei június 10-től kezdve bocsátkoztak véres harcokba az iraki biztonsági erőkkel és foglalták el Észak-Irak kiterjedt térségeit.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hétfőn Genfben rendkívüli ülést kezdett a dzsihádistákkal vívott harcok súlyos hatásáról az iraki lakosságra, mindenekelőtt a nőkre és gyermekekre nézve. Flavia Pansieri, a világszervezet emberi jogi főbiztosának helyettese nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy az Iszlám Állam erői által az iraki kisebbségek ellen elkövetett atrocitások emberiesség elleni bűncselekményeknek számítanak. Ugyanakkor a velük vívott harcokban az iraki biztonsági erők is foglyokat végeztek ki és lakott területeket lőttek, ami szintén háborús, illetve emberiesség elleni bűncselekmény.

Az emberi jogi főbiztosság friss közlése szerint augusztusban legalább 1400 ember vesztette életét és közel ugyanannyi sebesült meg az IÁ erőivel folytatott iraki harcokban. Ezek az adatok ugyanakkor nem tartalmazzák a nyugati el-Anbár tartományban zajló összecsapások veszteségeit, miután a térség kicsúszott az iraki kormány ellenőrzése alól, s az onnan érkező híreket nem áll módjukban ellenőrizni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik