Nagyvilág

Orbán centiméterekre áll a bíróságtól

A Velencei Bizottság igazságügyi reformról szóló jelentéséről közölt tudósítást a Wall Street Journal (WSJ), a Le Figaro és a Die Presse.

A The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap azt írja: Magyarország a jelek szerint “vonakodik bármilyen lépést is megtenni”. Hozzátették: a budapesti kormány azt közölte, hogy az erről szóló törvényt nem változtatja meg, és az ügyet nyugdíjkérdésként kezeli. Ez a korhatári kérdés akadályt jelent a Magyarország által kezdeményezett pénzügyi megállapodást célzó tárgyalások megkezdése előtt – írta az amerikai lap.


Fotó: MTI / Kovács Tamás

A valaha volt legszigorúbb vélemény

Újabb európai elutasítás Orbán Magyarországának címmel számolt be a Le Figaro a Velencei Bizottság álláspontjáról. A konzervatív francia lap szerint a szervezet “elítélte a miniszterelnök reformjait, amelyek veszélyeztetik az igazságszolgáltatás függetlenségét”.

A lap brüsszeli tudósítója, Jean-Jacques Mevel szerint “a valaha megfogalmazott egyik legszigorúbb vélemény” rávilágít “a magyar törvény és az Európában bevett gyakorlat közti szakadékra”, valamint “tovább mélyíti a távolságot Orbán Viktor hangzatos beszédeinek értelmezése és az európai partnerek erősödő bírálata között”, amelynek kockázata az álláspontok megmerevedésében rejlik. “Nyolc évvel Magyarország uniós csatlakozása után Orbán Viktor ugyanolyan bírálatban részesül, mint Aljakszandr Lukasenka Fehéroroszországan” – vélte a lap.

Centiméterekre az Európai Bíróságtól

Forrósodik a helyzet Magyarország számára – írta tudósításában a Die Presse című konzervatív osztrák napilap. Felidézte, hogy Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke a múlt héten egy interjúban azt mondta, az EU “néhány centiméterre áll” attól, hogy bekapcsolja az eljárásba az Európai Bíróságot. Az Európa Tanács szakértői jelentése “vélhetőleg nem hallgattatja el a szkeptikus brüsszeli hangokat. Éppen ellenkezőleg: a Velencei Bizottság éles kritikát gyakorol az igazságügyi reform felett” – fogalmazott a Die Presse.

“Úgy halljuk, hogy a nagykövetség azóta teljesen felgyógyult” – írta a Washington Postban nyomtatásban megjelenő, állandó pletykarovatába szánt, a lap internetes kiadásában is ismertetett írásában Al Kamen. A szerző ezzel arra utalt, hogy a budapesti amerikai képviselet szóvivője “barátinak és produktívnak” nevezte Orbán Viktor miniszterelnök és Eleni Tsakopulos-Kounalakis amerikai nagykövet októberi megbeszélését, amelyen a diplomata kifejezte kormányának hivatalos tiltakozását. Kamen szerint a nagykövetség “klientitiszben” szenvedett: “Ez egy elterjedt betegség, amelynek során az idegenbe küldött diplomaták hajlamosak arra, hogy együttérezzenek a fogadó külföldi kormánnyal. Szélsőséges esetben a diplomaták még azt is kezdik elhinni, hogy az országok vezetői igazat mondanak” – fogalmazott a szerző. “Nincs többé Jókislány Asszony. Igazából az terjedt el, hogy a magyarok arra panaszkodnak: (a nagykövet) túl kemény velük szemben” – írta Al Kamen.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik