A bizalmi szavazással összekötött voksoláson a 150 fős szlovák parlament 124 tagja vett részt. A javaslatra, hogy Szlovákia támogassa az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító EFSF jogkörbővítését 55-en igennel szavaztak, kilencen ellene, senki sem tartózkodott, 60 képviselő pedig nem szavazott.
Az Új Szó tudósítása szerint a voksolás utáni sajtótájékoztatón Richard Sulík, a mentőcsomagot ellenző Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke azt mondta: több mint 300 milliárd eurót mentettek meg az európai adófizetőknek, amit egyébként magántulajdonú bankok javára fordítottak volna.
Robert Fico, a Smer elnöke a történteket úgy kommentálta: “mindig a kormány felel a kormányzásért. Iveta Radičová okozta azt, hogy nem fogadták el a mentőcsomagot. Most a koalíció feladata az, hogy a további lépésekre javaslatot tegyen.”
A szavazás kimenetele egyébként sem meglepő. A pártok már a voksolást megelőző mintegy nyolcórás vitában is egyértelműen kinyilvánították álláspontjukat.
A megbukott kormány hivatalban marad egészen az új kormány megalakulásáig. Arról, hogy ki kap kormányalakítási megbízást Ivan Gasparovic köztársasági elnöknek kell döntenie. Gasparovic jelenleg Indonéziában van, s csak október 15-én tér vissza Szlovákiába.
A gyakorlatban a helyzet megoldására lényegében két lehetőség van: az első a kormány átalakítása és egy új koalíció létrehozása, míg a második az előre hozott választás. Helyi megfigyelők szerint egyértelmű, hogy ebben a politikai sakkjátszmában meghatározó szerepe lesz Robert Fico volt kormányfőnek.
Szlovákia a mostani döntéssel az euróövezet 17 tagállama közül az egyetlen, amely elutasította az EFSF jogköreinek kibővítését.