Nagyvilág

Újabb földrengés Japánban

Cunamiriadót rendeltek el hétfőn Japánban egy újabb földrengés miatt, majd alig másfél óra múlva lefújták.

Az NHK japán tv-csatorna tudósításában arról számolt be, hogy a tengeri szökőár magassága várhatóan fél méter is lehet majd az északi országrész partvidékén, Mijagi prefektúrában.

Az Északkelet-Japánban regisztrált földregés 6,5-es erősségű volt a sajtójelentés szerint, s helyi idő szerint hétfőn reggel fél nyolc előtt – közép-európai idő szerint hajnali fél egy előtt hét perccel – következett be. Az amerikai geofizikai felügyelet (USGS) közlése szerint a földlökés epicentruma tíz kilométer mélyen volt a tengerben, 133 kilométerre Szendaitól – Mijagi prefektúra központjától -, amelyet félig romba döntött a március 11-i 9-es erősségű földrengés és az azt követő cunami.

A japán meteorológiai intézet csak korlátozott cunamiriadót rendelte el, amely Mijagi prefektúra partvidékén volt érvényes, és fél méteres, vagyis csak kisebb tengerárra figyelmeztetett. Helyi idő szerint röviddel reggel kilenc óra után le is fújták a csendes-óceáni partvidékre vonatkozó készültséget. A riadó miatt leállt a közlekedés több autópálya szakaszon.

A hétfő reggeli földmozgás az első jelentések szerint nem járt áldozatokkal, s anyagi károkat sem okozott.

A tenger is szennyezett

Közben a japán atomenergia ügynökség közölte, magas a tengervíz sugárszennyezettsége a Fukusima-1 atomerőmű ötös és hatos reaktorának közelében is, amelyek nem szenvedtek nagy károkat a március 11-i japán földrengésben és szökőárban.

Az ötös és hatos reaktortól mindössze harminc méternyire a radioaktív jód szintje a vízben 1150-szer haladja meg a határértéket. Mindeddig az atomerőműtől délre, a megrongálódott egyes, kettes, hármas és négyes reaktor mellett vettek mintát a tengervízből, s vasárnap ott a jód-131-es izotópjának a mértéke kétezerszerese volt a határértéknek.

Továbbra sem tisztázott azonban, hogy mitől ugrott meg a sugárzás mértéke a második reaktorblokk turbinacsarnokának vizében. A fukusimai erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (Tepco) szerint lehetséges, hogy megrepedt a reaktorblokkot körülvevő, rozsdamentes acélból készült burok (konténment), és onnan szivárog a radioaktív víz a szabadba.

Egyre több halott

A japán rendőrség legfrissebb, hétfőn közölt adatai szerint a Japánban március 11-én pusztító földregés és szökőár halálos áldozatainak száma 10 872, emellett 16 244 embert még mindig eltűntként tartanak számon.

A második világháború utáni legsúlyosabb japán válság következtében 240 ezer ember talált menedéket a kialakított 1900 központban. Összesen 18 ezer ház dőlt romba és 130 ezer épület szenvedett károkat, főként a tengerparti zónákban.

AJÁNLOTT LINK:

A japán atom-katasztrófa segítette győzelemhez a német Zöldeket (Hír24)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik