„A támogatási kérelmek elbírálása az igénylő személyétől függetlenül sosem politikai, hanem minden esetben szigorú turizmusszakmai szempontok szerint zajlik” – indokolta korábbi cikkünk megjelenése után Dömötör Csaba államtitkár azt, hogy miért kapott 70 millió forint turisztikai támogatást a Kitörés túra szervezője egy dobogókői turistaház létesítésére.
Gulyás Gergely miniszter egy júliusi Kormányinfón pedig úgy fogalmazott: „az kap támogatást, aki a jogszabályoknak megfelel”. Majd hozzátette: rosszabb volna, ha a turisztikai pályázatok kapcsán politikai preferenciákat néznének. Az erősen vitatható állítás, hogy a turisztikai támogatások a politikától függetlenek, éppen a napokban számoltunk be arról, hogy 80 százalékukat fideszes vezetésű önkormányzatok kapták.
Mindenesetre a 24.hu most megtudta: a 70 milliós turisztikai támogatáson felül további 85 millió forint közpénzt kapott a Kitörés túra szervezője egy „bakancsos turistaház” megépítésére Dobogókőn.
Az egyesület 2021-es beszámolójában írt arról, hogy pályázati támogatással sikerült megvenniük Dobogókőn egy 2158 négyzetméteres belterületi telket, amelyen terveik szerint felépítik a Hazajáró Turistaházat. A tavalyi beszámolóban pedig már azt ismertettette a nemrég állami kitüntetést kapó Moys, hogy az építéséhez kiegészítő támogatást kaptak nemcsak a Kisfaludy 2030 Zrt.-től, de a Bethlen Gábor Alapkezelőtől is.
A Miniszterelnökség szakmai felügyeletével működő Bethlen Gábor Alapkezelő először 60 millió forinttal támogatta „a Kárpát-medencei magyarság összetartozásának erősítését célzó” Hazajáró Honismereti és Turista Egyletet ingatlanvásárlását és a felújítást, majd 2023-ban ezt az összeget 25 millióval megemelte. A 24.hu-nak küldött válaszuk szerint „a háborús helyzet, a szankciók okozta energiaválság és az infláció nyomán kialakult radikális építőanyagár-változások” miatt növelték meg a támogatást, amelynek összege így 85 millió forint.
A Hazajáró Honismereti és Turista Egylettől azt kérdeztük, összesen mennyibe került a turistaház megvásárlása és felújítása, és kizárólag állami támogatásból valósul-e meg a beruházás?
Válaszukban sok konkrétumot nem árultak el, viszont összekapcsolták a Kitörés túra „hamis színben való feltüntetését” a „szélsőbaloldali Antifa-támadásokkal”, ami szerintük „megmutatta az újságírók ezzel kapcsolatos felelősségét is, mely sok esetben már a túrán résztvevők elleni uszítás határát súrolja.” A Kitörés túrát ugyanakkor politikától és politikai üzenetektől mentesnek minősítették. Lehet, hogy a Kitörés túra mentes az aktuálpolitikától, de a Hazajáró Honismereti és Túra Egylet oldalán Európa hős védőinek nevezik a kitörési kísérlet résztvevőit, és az idei túrán készült képeken horogkereszt is felfedezhető. 2019-ben pedig az Index számolt be arról, hogy német neonácik is részt vettek az eseményen.
Az egyesület válaszában kifejtette azt is, hogy a Hazajáró Egylet 2015-ös megalakulása óta Magyarország egyik legaktívabb és legtöbb követővel rendelkező turista egyesülete, és kérték is, hogy így hivatkozzunk rájuk, „ne pusztán a hatásvadász Kitörés túra szervezője” megnevezéssel. „Arra is büszkék vagyunk, hiszen Magyarország legnépszerűbb és legkeményebb, téli, éjszakai teljesítménytúrája, de mellette számos más sikeres programunk is van” – tették hozzá.
Beszámoltak arról is, hogy évente 30 túrát szerveznek partnereikkel a történelmi Magyarország különböző régióiba, ezen kívül közel félszáz egyéb más, természetjárással és honismerettel kapcsolatos programot és előadást is tartanak, „így minden évben tízezrek mozdulnak ki a természetbe és válnak aktív túrázóvá rendezvényeinken keresztül.”
A támogatásokkal kapcsolatban viszont csak annyit közöltek, hogy „közhasznú egyesületként természetesen minden pályázati és támogatási lehetőséget folyamatosan figyelünk, megpróbálunk olyan szakmai terveket benyújtani, melyekkel támogatást kaphatunk egy-egy cél megvalósítására. A dobogókői turistaház létrehozásánál is ez történt. Egyesületünk lehetőségeihez mérten természetesen a saját forrásaiból is áldoz a projekt megvalósítására, továbbá tagjaink önkéntes munkával is komolyan kiveszik részüket a különböző feladatokból.”
Azt már tudjuk, hogy mennyi közpénzből létesül az egyesület turistaháza, azt viszont egyelőre sem a Bethlen Gábor Alapkezelő, sem a pilisszentkereszti önkormányzat, sem az egyesület nem árulta el, pontosan hol valósul meg a dobogókői beruházás. Az egyesület kérdésünket azzal hárította el, hogy:
előző válaszunkban mindent leírtunk, amit a munkák befejezéséig közölni kívántunk.