Ha valamilyen mérgező gáz vagy permet – akár például takarítószereké – irritálja az orrnyálkahártyát, akkor az arra adott reakcióként előfordulhat az átmeneti szaglásvesztés. Ugyanígy a szagérzés kiesésével jár az is, ha az illatmolekulák szaglóhámig történő eljutását valami meggátolja. Hogy mi okozhat ilyet? Orrdugulás, allergia, orrsövényferdülés, és nem utolsó sorban az orrnyálkahártya gyulladása. Az orrnyálkahártya-gyulladás átterjedhet a szaglóhámra, ettől pedig károsodhatnak a szaglóidegek.
Hogy megértsük, mindez miként fordulhat elő, tudnunk kell, hogy a szaglóidegek a szagló érzéksejtekből indulnak, ezek a sejtek pedig az orrnyálkahártya szaglómezejében, tehát az orrüreg felső részében találhatóak. A szaglósejtek felszínét szaglószőr borítja be, és az orrnyálkahártyát borító folyadékrétegben oldódó anyagok ingerlik.
Meglehetősen kicsi területről beszélünk: a szaglóhám ugyanis alig néhány négyzetcentiméter nagyságú. Ennek ellenére az ember mintegy tízezer szag megkülönböztetésére képes, már ha ebben a fentebb felsoroltak közül semmi nem akadályozza.
Kiemelt kép: Getty Images