A kormány szülői és egészségügyi szervezetek kérésére társadalmi egyeztetésre bocsátotta azt a javaslatot, miszerint a szülő nők saját kérésükre, komplikációmentes szülés és az orvos jóváhagyása esetén már 24 óra után újszülöttjükkel együtt elhagyhatnák a kórházat – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára csütörtökön.
Rétvári Bence elmondta, ez azt jelenti, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben, amikor a kórházak minimum 72 órás kezelés esetén kapták meg a teljes tb-finanszírozást a szülés után, a jövőben a 24 órás kezelés után is megkaphatnák a térítést, vagyis rugalmasabbá válna a rendszer.
A politikus szerint a kormány családbarát szülészetek kialakítására törekszik. Ezért olyan tervezetet bocsátottak társadalmi egyeztetésre, ami több nyugat-európai példát követve problémamentes szülések esetén az anya kérésére lehetővé teszi, hogy úgy is megkapja a kórház a teljes finanszírozást, ha az anya 24 óra után elhagyja a kórházat, és az orvos véleménye szerint a gyermek és az édesanya is egészséges.
A rendszer visszásságaként említette, hogy a teljes térítés a császármetszéses, vagyis a komplikáltabb születéseknél most sem 72 óra, hanem már 48 óra után jár. Vagyis a jelenlegi szabályozás a normál szülés esetén tovább tartja bent az anyát, mint a császármetszésnél.
A Magyar Nemzetben csütörtökön jelent meg, hogy akár már a szülést követően 24 órával elbocsáthatják a kórházból az anyát az újszülöttel egy friss rendeletmódosítás tervezete szerint.
(MTI)