A cégek éves várakozásait jelző K&H kkv-bizalmiindex értéke 3 pontot emelkedett, így jelenleg 2 ponton áll. „Az utóbbi három évben kisebb-nagyobb visszaesésekkel ugyan, de fokozatosan javulnak a vállalkozások várakozásai. A mostani, enyhe emelkedés annak köszönhető, hogy erősödött a cégek munkaerő-felvételi szándéka, és a közterhekben is pozitív változásra számítanak, míg a pénzügyekben felemás eredményt, így növekvő árbevételt, de alacsonyabb profitot várnak a következő egy év során” – mondta Kovács Viktor Zoltán, a pénzintézet kkv-marketing főosztály vezetője.
A bizalom minden árbevétel-kategóriában és minden ágazatban erősödött, és – a mikrovállalkozások kivételével – mérettől és iparágtól függetlenül a pozitív tartományban van.
- A középvállalkozások várakozásai javultak leginkább: 4,5 pontról 25 pontra – ezzel ők a legoptimistábbak jelenleg.
- A kisvállalkozások bizalma ennél jóval szerényebb mértékben, 2 pontról 4 pontra javult.
- A mikrovállalkozások bizalmi indexe a negatív sávban található, bár az ő esetükben is javulás tapasztalható, hiszen az -6 pontról -3 pontra emelkedett.
Az ágazatok közül – szokás szerint – az agrárcégek hangulata a legjobb (17 pont), majd a sorban az ipari és a kereskedelmi vállalkozások következnek (6 és 2 pont), miközben a szolgáltató szektor jelenleg semleges állásponton van (0 pont).
Létszámbővítésre készülnek
Az index javulásának egyik oka, hogy erősödött a foglalkoztatási szándék.
Enyhén javultak a közterhekre vonatkozó várakozások is. „A vállalkozások harmada az előző negyedévhez hasonlóan változatlan mértékű adókkal és járulékokkal számol, ugyanakkor a félévi 41%-ról 36%-ra esett vissza a magasabb, ezzel párhuzamosan pedig 21%-ról 25%-ra nőtt az alacsonyabb közterhekben bízók aránya” – részletezte az eredményeket a szakember.
Magasabb árbevétel, de alacsonyabb profit
A társaságok pénzügyeiket tekintve felemás eredményre számítanak: „A kkv-k árbevétel várakozásai tovább emelkedtek, és jelenleg 8,6%-os bevétel növekedéssel terveznek a következő egy évben, profitvárakozásuk azonban jelentősen, 5,1-ről 4,5 százalékra mérséklődött az előző negyedévhez képest” – emelte ki Kovács Viktor Zoltán.