Az MNB már elemzi, hogy indokolt-e a teljes hiteldíjmutató (thm) plafonjának felülvizsgálata és csökkentése – nyilatkozta pár napja a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Windisch László. A Pénzcentrum.hu ezzel kapcsolatban azt nézte meg, hogy maximum mennyit fizethetünk ma a hitelekért, illetve hogy lehetnek-e hátrányai annak, ha csökken a thm-plafon.
Nem biztos, hogy mindenkinek lesz jó, ha csökken a thm-plafon
A jelenlegi szabályozás szerint a jellemzően lakás-, autó- és személyi kölcsönöknél 26,4 százalék lehet a thm-plafon. Az egyes személyi hiteleknél, valamint a hitelkártyáknál, folyószámlahiteleknél, áruhiteleknél pedig maximum 41,4 százalék. Azt is megállapítják, hogy a hitelkamatok jobban csökkentek az utóbbi egy évben, mint a jegybanki alapkamat.
Fotó: Hír24/Kummer János
Ha csökken a thm-plafon, az jó lehet, mert olcsóbbá válhat a lakossági hitelfelvétel. De mint a lap figyelmeztet rá, ha túl alacsonyak lesznek a kamatok, a kispénzűek kiszorulhatnak a hitelezésből, mert túl nagy kockázatot jelenthetnek a bankoknak.
Bátrabbak lettek a hitelfelvevők
Szerepet játszhatott a hitelkihelyezés bővülésében is, hogy csökkentek a kamatok. Az idei első félévben majdnem harmadával több, összesen 192 milliárd forintnyi hitelt vett fel a lakosság (a folyószámlahiteleket nem számítva) az MNB adatai szerint – írta a vg.hu.
Ami határozott élénkülést jelent, főleg a lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél. A gépjárműhitelek viszont továbbra sem kelendőek.
Őszre jöhet a jövedelemarányos törlesztés
Az MNB egy másik terven is dolgozik. A jövedelemarányos hiteltörlesztés őszi bevezetésével az lenne a cél, hogy megvédjék a lakossági ügyfeleket a túlságos eladósodástól és attól, hogy adósságcsapdába kerüljenek.
Ősztől a terv részeként csak hivatalosan igazolt jövedelmet vehetnek majd figyelembe a bankok a hitelek törlesztőrészletének megállapításakor. Ez a hitelezési fék pedig minden hiteltípusnál érvényes lesz.
A hitelintézeteknek meg kell majd nézniük, mekkora az adott háztartás terhe és ezt kell jövedelemarányosan egy olyan limit alá szorítani, amely mellett az ügyfél nem túlságosan adósodik el.