Önismeretünk fejlődésének folyamata közben embertársainkkal való kapcsolataink, együttműködésünk, kommunikációnk is jelentősen fejlődik. Vezetőként talán nem is kívánhatunk ennél jobbat és többet! Ahogy fejlődik az önismeretünk, annál jobban tudjuk a csapatainkat is irányítani, ezáltal a teljesítményt növelni.
A személyiségvonások mérésére szerkesztett tesztek köre mára gyakorlatilag megszámlálhatatlanná vált, és a személyiség-modellek nagyon eltérő elméleti magyarázatokat adnak, miközben speciális, egyedi és bonyolult szakzsargont használnak.
Ebben a kaotikus helyzetben a szervezetek felől sürgető igény érkezett egy gyakorlati modell iránt, amely jó minőségű és az üzleti szférában használható. Így született meg a „Big Five” megközelítés és az erre épülő Facet5 kérdőív. Öt faktort mér, amelyekbe minden ismert személyiségdimenziót be lehet sorolni.
Mi ez az 5 faktor?
A vizsgált személyiségfaktorokra a pszichológusok általában úgy tekintenek, mint a személyiség alapvető „építőköveire”. Bizonyos mértékben mindannyian rendelkezünk mindegyik faktorral, így a faktorokon elért pontszámok mintázata alapján alakul ki a személyiségükről alkotott kép.
Az öt faktor a következő:
• Akarat – határozott, rámenős, független
• Lendület – lelkesedő, társaságkedvelő, közlékeny
• Empátia – nyílt, őszinte, szívélyes, nagylelkű
• Kontroll – szervezett, rendszerető, fegyelmezett
• Emocionalitás – ez az ötödik faktor a többivel kölcsönhatásban áll, és befolyásolja mind a stressztűrést, mind a magabiztosságot, illetve az érzelmi állapotot.
A kérdőív változatos területekkel foglalkozik: vizsgálja az attitűdöket, véleményeket, preferenciákat, amelyek esetében természetesen nincs jó vagy rossz válasz. Ezen a teszten természetesen nem lehet megbukni, így inkább egy profilnak, skálának vagy személyiségleltárnak nevezhetjük.
A Facet5-öt a központi, meghatározó személyiség jellemzők vizsgálatára tervezték, amelyek viszonylag állandóak és konzisztensek. Az eredmények nem azt jelzik, hogy a személy helyesen vagy helytelenül válaszolt, vagy hogy a személyisége „jó”-e vagy „rossz”.
Mire tudjuk használni a kérdőív eredményeit?
Az egyéni személyiségről alkotott kép segítségével ki tudunk dolgozni arra vonatkozó elképzeléseket, hogy a személy valószínűleg hogyan fog reagálni, viselkedni különböző helyzetekben. A szöveges elemzés – riport – ezeket emeli ki, de maguknak kell eldöntenünk, hogy mennyire pontosak ezek a megállapítások, és hogy mennyire helytállóak a személy jelenlegi helyzetét tekintve.
Akár egyéni, akár csoportos szinten a kérdőívek feldolgozása, átbeszélése jelentős fejlődést eredményezhet egy csoport életében. Azáltal, hogy megértjük, hogy én mikor és miért úgy viselkedem, cselekszem, ahogy azt épp teszem (és a többiek adott esetben miért tesznek másként), elindít mindannyiunkat az elfogadás, a tolerancia útján. Sőt, a jövőben ez a csapat már építeni is tud ezen különbségekből származó előnyökre egyes feladatok és projektek felosztásánál, elvégzésénél.