Belföld

Nem engedett mentőt hívni a haldokló munkáshoz, felfüggesztettet kapott

Két év felfüggesztett börtönre ítélte a Miskolci Törvényszék annak a gazdasági társaságnak a vezetőjét, aki megtiltotta a dolgozóknak, hogy mentőt hívjanak a súlyosan megsérült kollégájukhoz. A súlyos fejsérüléseket szenvedő férfit végül a gyárban lévő fia vitte kórházba. Az áldozat másnap belehalt a sérüléseibe.

A férfi a BorsodChem Zrt. területén bérelt raktárépületet. A karbantartási és állagmegóvó munkákat a bérlő volt köteles elvégezni, de ennek nem tett eleget, ezért a csarnok aljzatát gödrök, víznyelők tarkították és a megfelelő világítás sem volt biztosított.

Az ominózus napon egy másik cég dolgozói – köztük a későbbi áldozat – állványozási munkákat végeztek a vádlott által vezetett gazdasági társasággal kötött szerződés alapján. A baleset napján a férfi felügyelte a munkavégzést mindkét cég dolgozói tekintetében.

A munkások balesetvédelmi oktatásban részesültek és rendelkeztek a szükséges védőfelszereléssel is. A főnök utasítására a későbbi áldozat és társa állványcsöveket pakolt a bérelt raktárban, de nem ellenőrizte a munkájukat és azt sem, hogy a dolgozók viselik-e a munkavédelmi eszközöket.

A sértett saját elhatározása alapján ekkor már nem viselte a fejvédő sisakot. A munkás pakolás közben megbotlott az egyenetlen padlón, elesett és beütötte a fejét. Kollégája észlelte, hogy a férfi véres arccal eszméletlenül fekszik a földön.

A felügyelő látta, hogy milyen rossz állapotban van a munkás. El akarta titkolni a munkahelyi balesetet, ezért nem hívott mentőt, és azt a dolgozóknak is megtiltotta. Felszólította az áldozat szintén ott dolgozó fiát, hogy maga vigye be édesapját a kórházba.

Az áldozat többszörös koponyatörést, agyzúzódást szenvedett, majd a kórházba szállítás másnapján a szakszerű ellátás ellenére meghalt. A terhelt mind a raktárépület karbantartási munkáinak elmulasztása, mind a biztonságos munkavégzés felügyelete körében több munkavédelmi előírást megsértett, ugyanakkor az okfolyamatban közrehatott az is, hogy az munkás nem viselte a fejvédő sisakot.

Az elkövető jogerősen két év szabadságvesztést kapott halált okozó foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétsége és segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt, de a büntetését öt év próbaidőre felfüggesztették. Emellett négy évre eltiltották a foglalkozásától azzal, hogy az eltiltás a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselői foglalkozásra vonatkozik.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik