Gazdaság

Bajba kerülne a kormány, ha eltűnne az infláció: itt vannak a számok

Ivándi Szabó Balázs / 24.hu
Ivándi Szabó Balázs / 24.hu
Jelentős pluszbevétel ömlik az államhoz a 25 százalékos gigainfláció miatt. Ennek nagy részét a szegények adójának nevezett ÁFA teszi ki, amelyből tavaly csaknem 1400 milliárd forinttal több folyt be a költségvetésbe. Idén - az eddigi tervek szerint - az állam pluszbevétele csaknem 900 milliárd forint lehet a magas infláció eredményeként – olvasható az atv.hu-n.

„A valóság az mégiscsak a magas ár. Úgyhogy egyetlen feladatot tűzhet ki a kormány: le kell törni az inflációt!” – erről Orbán Viktor beszélt a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök célja a jelenlegi, 25 százalékos infláció egyszámjegyűre történő leszorítása az év végéig, ami rekordnak számít az EU-ban. Az infláció a lakosságot sújtja, az államot kevésbé.

Az itthon népszerű paradicsomon 27 százalékos az ÁFA kulcs. Ez azt jelenti, ha egy kiskereskedő 500 forintért veszi meg kilóját, akkor az állam minden kiló után 135 forintot keres. Ha viszont ugyanez a kiskereskedő 800 forintért fogja megvenni a paradicsom kilóját, akkor az állami bevétel minden kiló után 216 forintra nő. Ezt pedig végül a vásárlók fizetik meg – olvasható a portálon.

A rekordszintű pénzromlás miatt,

2022-ben 25 százalékkal több áfabevétel folyt be az államkasszába a tervezettnél. 

2023-ra tavaly júniusban még csak 7099 milliárd forint áfabevétellel terveztek az idei költségvetésben, majd a december végi módosítóban már 7985 milliárd forintra növelték a várakozásokat. Ez 12 százalékos bővülés.

Róna Péter szerint a kormánynak a hangoztatott infláció-ellenes célkitűzés ellenére érdeke a magasan tartott infláció. Ha ugyanis ez eltűnik, a költségvetés deficitje az 5 százalékot is elérheti. „Ami miatt már a nemzetközi piacok is bezárulnak, a költségvetési hiány finanszírozhatatlanná válik, és akkor aztán nagyon-nagyon komoly gondok elé állunk” – erről Róna Péter beszélt az ATV Híradójának.

A DK szakpolitikusa, Dávid Ferenc így látja: „Ha a kormány valamit is tenni akart volna az infláció ellen, akkor legalább

elgondolkodott volna az általános forgalmi adó időleges és a jövedéki adó időleges csökkentésén.

Mindenképpen megszüntette volna kereskedelmet sújtó, és szerintem a legdurvább, és ami a legtöbb kárt okozó ágazati különadókat.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik