Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) kutatója, Karen Pittel szerint Európa nagy dilemma előtt áll az oroszországi kőolajimport leállításával kapcsolatban. Ha több idő állna rendelkezésre, az lehetővé tenné az EU számára, hogy jobban felkészüljön az alternatív energiaforrások biztosítására, csökkentetni tudja a keresletet, valamint optimalizálhassa az EU-n és a tagországokon belüli energiahordozó-logisztikát. Pittel kifejtette, hogy az olajembargót sem lenne szabad túl sokáig halogatni. Szerint
Hozzátette: a halogatással pedig az uniós tagállamok is kisebb késztetést éreznek majd az orosz szállítások kiváltására.
A Müncheni Gazdaságkutató Intézet szakértője szerint
Pittel úgy vélekedett, hogy a szén- és kőolajárakra gyakorolt hatás attól függ, hogy a globális kínálat csökken-e az embargó miatt. Ha Oroszországnak sikerül viszonylag hamar máshol értékesítenie a nyersolajat és a szenet, akkor úgy véli, a piacokat érő sokk sokkal kisebb lesz. Ebben az esetben azonban szerinte az Oroszországra gyakorolt következmények is enyhébbek lennének.A magas energiaárak azért fontosak a jelenlegi helyzetben, mert jelzik a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak, hogy kevesebb energiát kellene felhasználniuk – fejtette az Ifo Center for Energy, Climate and Resources vezetője. Az alacsony jövedelemű háztartásoknak azonban támogatásra van szükségük, hogy megbirkózzanak a nagymértékben emelkedő energiaköltségekkel. Az államnak támogatást kellene nyújtania a szegényebb háztartásoknak – szögezte le. (MTI)