2018. július elsejétől éles üzemben fogadja a vállalkozások számláinak adatait az Online Számla rendszer, írta a NAV egy héttel ezelőtti közleményében. Szerdán egy szakmai konzultáción az adóhatóság megerősítette, nem terveznek halasztást, és szerintük mindennel el fognak készülni az indulásig, számolt be a Számlázz.hu.
A lényeg:
- Az adatküldést legkönnyebben számlázóprogram használatával lehet megvalósítani, mert ebben az esetben az adatszolgáltatás gépek közötti kommunikáció keretében megtörténik. Olyan számlázó programra van szükség, amely alkalmas arra, hogy az adatokat automatikusan továbbítsa a NAV online számlarendszerébe.
- Az adatszolgáltatás azoknak is kötelező, akik kézzel kiállított számlákat, azaz számlatömböt alkalmaznak. Amennyiben ezen a számlán az áfa legalább 100 ezer forint, öt napon belül, ha pedig eléri az 500 ezer forintot, a kiállítás utáni napon kell elvégezni az adatszolgáltatást manuális feltöltéssel. Az eddig számlatömböt használó vállalkozásoknak is érdemes megfontolni az áttérést a jóval kevesebb adminisztrációval járó számlázó programokra.
És ami újdonság:
Ez azt jelenti, hogy hétfőtől el lehet kezdeni regisztrálni azokat a cégeket és felhasználókat, amelyek majd elsejétől az éles rendszerben üzemelnek.
A tájékoztatón kérdésre válaszolva azt is közölte a NAV, hogy
Hozzátették azonban, hogy eddig sem a büntetésre mentek rá, hanem mindig azt vették figyelembe elsősorban, hogy az adózó megtett-e minden tőle telhetőt, és a vizsgálat során találnak-e adóelkerülési szándékot. A büntetés amúgy 500 ezer forint lehet, számlánként.
A felkészüléshez szükséges információkról a NAV ügyfélkapus tárhelyre érkező elektronikus levélben tájékoztatta a vállalkozások törvényes képviselőit. A regisztrációhoz és esetleges további információk eléréséhez célszerű tehát ellenőrizni a tárhelyhez való hozzáférést, illetve annak, aki ilyennel nem rendelkezik, érdemes mielőbb ügyfélkaput nyitnia. A megfelelő adatszolgáltatás részleteiről egyébként minden információ fellelhető a NAV Online Számla aloldalán, ahol van többek között tesztelési lehetőség, és műszaki leírások is, magyarul, angolul és németül.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Róka László