Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Oroszország “Ba1/Not Prime” szintű, vagyis nem befektetési ajánlású államadós-besorolásának kilátását a Moody’s Investors Service, elsősorban az orosz külső fizetési helyzet stabilizálódásával indokolva a lépést.
A nemzetközi hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban közölte azt is, hogy a kilátásjavítással együtt megerősítette az orosz szuverén kötvénykötelezettségek besorolásait.
Az osztályzati kilátás javításához fűzött indoklásában a Moody’s kiemelte azt a véleményét, hogy az Oroszországban végbement makrogazdasági kiigazítás enyhítette az olajárak zuhanása által a hivatalos devizatartalékokra gyakorolt hatást, és ez stabilizálta az orosz gazdaság külső finanszírozási pozícióját.
A cég szerint emellett csökkent a valószínűsége annak is, hogy az orosz gazdaságot vagy annak finanszírozását a következő 12-18 hónapban további intenzív sokk érné, például újabb külső szankciók formájában, tekintettel arra, hogy valamelyest enyhült a kelet-ukrajnai konfliktus.
Az orosz hivatalos devizatartalékok a tavalyi év vége és október vége között a Moody’s által korábban vártnál sokkal kisebb mértékben, 20 milliárd dollárral 308 milliárd dollárra csökkentek – áll a hitelminősítő elemzésében. A cég kiemeli, hogy tavaly még 129 milliárd dollárral zuhant az orosz devizakészlet.
Mindemellett a háztartási szektor feszes pénzügyi helyzete miatt meredeken esett az import, és ezt a beruházási kiadások zuhanása kísérte. Ez azt jelenti, hogy a folyómérleg-egyenleg többlete az idei év első kilenc hónapjában jórészt fedezte a kormány, a bankok és a vállalati szektor külső adósságtörlesztési kötelezettségeit. Ennek eredményeként ebben az időszakban 77 milliárd dollárral, a tavaly júniusi tetőzés óta pedig több mint 200 milliárd dollárral csökkent az orosz bruttó külső adósságállomány, még tovább enyhítve az orosz vállalati és bankszektor refinanszírozási kockázatait – hangsúlyozzák a Moody’s elemzői.
A cég szerint emellett a viszonylagos stabilitás Kelet-Ukrajnában arra vall, hogy csökkent a valószínűsége az Oroszország elleni külső szankciók szigorításának a közeljövőben.
Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül már csak a Fitch Ratings tartja befektetési ajánlású államadós-kategóriában, negatív kilátású “BBB mínusz” besorolással. A Standard & Poor’s januárban, a Moody’s februárban sorolta át az orosz szuverén besorolást a spekulatív – vagyis befektetésre már nem ajánlott – sávba.
Ez egyben azt is jelenti, hogy az intézményi befektetők szempontjából – a Fitch Ratings befektetési besorolása ellenére – Oroszország már nem tartozik a befektetési ajánlású szuverén adósok közé. Az alapkezelők számára ugyanis általában már két nemzetközi hitelminősítő ajánlása elég annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós befektetésre ajánlottnak tekinthető-e, vagy sem. Ráadásul sok befektetési alapkezelő cég szabályzata tiltja spekulatív minősítésű adósság tartását a portfóliókban, és ez szűkíti az orosz szuverén befektetési eszközök potenciális külső vásárlóinak körét.