A legtöbben (13 százalék) a vásárlások számának csökkenése miatt gondolják azt, hogy várhatóan csökkentik az elszívott cigaretta mennyiségét – derül ki a Szinapszis Kft. dohányosok megkérdezésével készített kutatásából, amelyet a cég a WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából végzett.
Főképp a fiatalabbakra hathat
A válaszadó dohányosok közel 38 százalékára egyáltalán nem, egyötödükre (21 százalék) inkább nem lesz hatással a törvény. Nemek tekintetében nincs különbség, míg életkor alapján főként a fiatalabbak érzik úgy, megváltoznak a jövőben dohányzási szokásaik.
A cigarettázók 13 százaléka gondolja úgy, hogy a törvény hatására ritkábban vásárol majd cigarettát, így kevesebb cigit fog szívni. Mintegy 5 százalékuk ugyancsak kevesebbszer jár várhatóan a kijelölt értékesítési helyeken, de akkor egyszerre nagyobb mennyiséget szerez be, vagyis az összességében elszívott cigaretta mennyiségére ez nem lesz hatással. Megint mások a töltős/sodrós cigire térnek át a korlátozások eredményeként.
Az elmúlt két évben érezhetően nőtt a havi cigarettaköltés
A Szinapszis Kft. 2013 májusában végzett felmérése alapján a dohányosok egy hónapban átlagosan 17.800 forintot költenek cigarettára, 60 százalékuk legalább 10 ezer forintot áldoz káros szenvedélyére. Az aktuálisan becsült összeg közel 2.000 forinttal magasabb, mint a 2011-ben mért eredmény – és ezt maguk a válaszadók is visszajelzik.
Ukrajnából származó, utcán vásárolt cigaretta
Fotó: Neményi Márton
A megkérdezettek körülbelül harmada némileg (35 százalék), több mint negyedük jelentősen (28 százalék) többet költ cigarettára, mint egy-két évvel korábban, és szinte kivétel nélkül mindegyiküknél a dohányáruk drágulása okozta a terhek növekedését.
Megterhelő
Nem változott a kiadás 16 százaléknál, míg mintegy 20 százalék kevesebbet költ. (A kiadást mérséklők 50 százaléka az elszívott mennyiség csökkentésével érte ezt el, míg egyharmaduk a dobozos cigiről a töltős vagy sodrós cigire váltott.)
Nem meglepő, hogy a dohányosok közel felének érezhetően megterhelő összeget jelent a havonta kifizetett összeg, főként az alacsonyabb jövedelműek számára.
A cigarettázással járó magas kiadások és a mostani szigorítás hatására emelkedhet a lakosság körében a „leszokási kedv”. Jó hír, hogy e káros szenvedélyről való lemondást ma már okostelefonunk is támogathatja. Magyarországon a „Kell a dohány” nevű applikációt 2013. januári bevezetése óta eddig közel 7.300-an töltötték le, és a felhasználók saját bevallásuk alapján több mint 17 millió szál cigarettát nem szívtak el részben ennek segítségével.