Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a jövő évi költségvetés tervezetét értékelte az október végéig rendelkezésre álló adatok alapján. Szerintük a normaszöveg és az indoklás egyszerűbb, áttekinthetőbb lett, de a teljes javaslat nem kielégítő, mert az eddigi adatok alapján hiányoznak abból számadatok, magyarázatok, összegző kimutatások. Nem szerepelnek a költségvetési évet követő 3 év várható előirányzatai, és a 2010. évben valószínű adatok sem jelennek meg a dokumentumban – olvasható az értékelésben. Az ÁSZ javasolja, hogy törvényben szabályozzák az éves központi költségvetés szerkezetét, tartalmát és a büdzsé kialakításában résztvevő szervezetek feladatait.
Az elemzésben megemlítik, hogy a 2011. évi költségvetési törvényjavaslatról szóló vélemény kialakítására rendkívül rövid idő állt az ÁSZ szakembereinek rendelkezésre. Mint írják, évek óta probléma, hogy a fő adóbevételi előirányzatoknál hiányoznak a részletes háttérszámítások, nem számszerűsítik az egyes adónemek tervezett bevételeit meghatározó tényezőket, azok hatásait, és nem ismertetik a prognosztizálás feltételrendszerét. Ez főleg olyan adónemeknél gond, amelynél változik a szabályozás, de azt az Országgyűlés még nem hagyta jóvá a számvevőszéki ellenőrzés végéig. Mindezek megnehezítik azt, hogy az ÁSZ megalapozott véleményt alkosson a költségvetés tervezetétől – jelezték.
A 2011. évi adóbevételek 14,6 százalékának teljesülése közepes, 6,2 százaléknak pedig magas kockázatú. Utóbbi kategóriába tartozik a társasági adó előirányzat tervezetének teljesíthetősége, mert nem ismerik az egyes összetevők számait. Szintén magas kockázatúnak minősítették a hitelintézeti járadék előirányzat-tervezetét is. A jövedéki adó-előirányzat tervezetének teljesíthetőségét közepes kockázatúnak értékelte az ÁSZ, mert az üzemanyagok forgalmánál bizonytalanságot jelent az olajárak és az árfolyamok alakulása.
A GDP tervezett 3 százalékos növekedésénél alacsonyabb gazdasági növekedés az egyes adónemek (például a társasági adó vagy áfa) tervezésénél további kockázati tényező lehet. Az ÁSZ szerint az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek 85,9 százaléka teljesíthető, 14,1 százaléka – az értékesítési bevételek – magas kockázatú. A központi költségvetés közvetlen kiadási előirányzatait összességében megalapozottnak tartja az ÁSZ.