A C-vitamin-pótlás 98 százalékkal csökkentette a daganatok növekedéséért felelős érképző faktor, az úgynevezett VEGF szintjét – derült ki a kutatásból. Amennyiben a jelenleg folyó humán vizsgálatok is jó eredményt hoznak, akkor a C-vitamin az egyik alappillére lehet a kemoterápiát egyre inkább felváltó célzott daganatellenes terápiának. Az amerikai kutatóintézetben végzett állatkísérletben sikerült az áttétképződést is hatékonyan gátolni.
A C-vitamin nem csodaszer, ezért a szakemberek rendre felhívják a figyelmet a többi létfontosságú vitamin és mikrotápanyag komplex biztosításának fontosságára.
Mándi László belgyógyász szakorvos, a Debreceni Orvostudományi Egyetem tutora a felfedezésről az MTI-nek elmondta, hogy az elmúlt évek klinikai eredményeinek köszönhetően az Országos Gyógyszerészeti Intézet már engedélyezte a nagydózisú C-vitamin kezelést a rákgyógyításban. A magyar orvos évek óta foglalkozik a magas dózisú C-vitamin alkalmazásával előrehaladott daganatos betegségek kezelésében. Elsősorban olyan embereknél alkalmazták a módszert, akiknél már a szokványos kemoterápiás és sugárkezelés hatástalan volt. A betegeknek szájon át, illetve intravénásan adták a C-vitamint. Volt olyan betege, akinél másfél éven át alkalmazták az eljárást, drámai javulást elérve: a páciens tele volt áttéttel, már az onkológia sem rendelte vissza, ám a C-vitaminos kezeléssel másfél, jól elfogadható évet tudtak hosszabbítani az életén. A beteg végül anyagi okok miatt hagyta abba a kezelést, ám mint azt a szakember elmondta, ma már az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) is támogatja a módszert.
Mándi László azt nem tudta megmondani, hogy Magyarországon hány helyen alkalmazzák a módszert. Személyre szabott kezelésről van szó, amely minden leletet és daganattípust figyelembe véve emelkedő, óvatos dózisokkal zajlik. Teljesen tisztában kell lenni hozzá a nagy dózisú C-vitamin adagolásának fokozatossági feltételeivel és mellékhatásaival – emelte ki a szakember.