Fukusimában, az atomerőműben történt robbanás után, az élőlények óránkénti 400 millisievertes sugárzásnak vannak kitéve. Ez nagyon magas, egy átlagos ember szervezetébe ilyen mennyiségű sugárzás egy élet során épül be a háttérsugárzásból és a CT- és röntgenvizsgálatokból. Az egy napra eső halálos dózis egyébként 6000 millisievert, vagyis 6,2 sievert: ezt a legtöbben már nem élik túl, ezzel szemben egy nap 250 millisievert terhelést a többség még tünetek nélkül át tud vészelni.
A radioaktív sugárzás hatására kialakuló betegség a sugárbetegség, ami a köztudatba tévesen sugárfertőzés néven épült be. A betegséget általában az akut tüneteivel írják le: abból hogy milyen gyorsan jelentkeznek a tünetek az érintkezés után, már a túlélés esélyeire is lehet következtetni. Minél rövidebb ideig volt valaki kitéve a sugárzásnak, annál nagyobb az esélye.
A betegség tünetei általában hirtelen lépnek fel: alacsony dózisnál fejfájás, hányinger, hányás, szédülés és fáradékonyság jellemző, míg magas dózisnál akár fél órán belül súlyosabb tünetek jelentkeznek. A sugárterhelés rombolja az immunrendszert, az idegrendszert, tönkreteszi a vörösvérsejteket, így gátolja a szervezetet, hogy felvegye a harcot a fertőzésekkel. Azoknál, akik hosszú távon vannak kitéve sugárzásnak, más jellegű betegségek – rák és genetikai rendellenességek – jelentkeznek.
AJÁNLOTT LINKEK:
Mekkora radioaktív sugárzás okoz károkat az emberi szervezetben? (inforadio.hu)
Még több infó a sugárbetegségről (wikipedia.hu)
Térkép mutatja, merre terjedhet a japán sugárzás (Hir24.hu)
Nukleáris vészhelyzet Japánban – percről percre (hvg.hu)