Élet-Stílus

Kék pirula helyett pókméreg

Egy brazil pók fájdalmas marása miatt a legtöbb áldozat kórházi kezelésre szorul. A méregnek azonban van egy érdekes mellékhatása is: egy órás merevedést idéz elő. A tudósok most kiderítették, melyik vegyület okozhatja ezt a hatást.

Brazíliában a sürgősségi ellátást végző osztályok személyzete rögtön észreveszi, ha valaki a brazíliai vándorpók (Phoneutria nigriventer) marása miatt szorul ápolásra. A szerencsétlenül járt embereket ugyanis nemcsak általános fájdalom kínozza és fölszökik a vérnyomásuk, hanem kellemetlen merevedés is kialakul náluk.

A pókcsípés mellékhatását tanulmányozó csoport egyik tagja, Romulo Leite, az Egyesült Államokbeli Georgia Orvostudományi Egyetemről kijelentette, remélik, hogy a kutatásaik végeredményeként sikerül kifejleszteniük egy, a merevedési zavarok kezelésére szolgáló gyógyszert a méregből.

A kutatók elkülönítették a pókméreg különböző alkotórészeit, és patkányokon végeztek vizsgálatokat annak megállapítására, melyik anyag váltja ki a merevedést. Kiderült, hogy a Tx2-6 néven emlegetett vegyület a felelős, egy viszonylag kevés aminosavból álló fehérje.

Ezután patkányokba injektálták az elkülönített vegyületet, és merevedést idéztek elő náluk. A patkányok péniszébe apró, tűszerű eszközt illesztettek, amellyel mérték a nyomásváltozást. Ez arányban áll a pénisz belsejében futó erek véráramlásának fokozódásával. A méreggel kezelt patkányok péniszében uralkodó nyomás jelentősen fokozódott a kontrollcsoportéhoz képest.

A tudósok azt is észrevették, hogy a pénisz hosszában végigfutó két hengeres üregben, a barlangos testekben (corpora cavernosa) megnő a nitrogén-oxid mennyisége.


Kék pirula helyett pókméreg 1

A csípés hatása nem tart örökké (foto.geograpic.hu)


A nitrogén-oxid jelentőségét már korábban tisztázták az erekcióban. Nemi izgalom hatására bizonyos neuronok nitrogén-oxidot termelnek, ez azt üzeni a testnek, hogy kezdődjék a pénisz merevedése. Egy sor biokémiai reakció játszódik le, amelynek egyike a cGMP nevű enzim termelődése. Ez ellazítja a barlangos testek sima izomzatát, így a vér betódulhat, és kitöltheti a most már tágulékony csöveket. (Az emberi pénisz merev állapotban nagyjából tízszer annyi vért képes tárolni, mint ernyedt állapotban.)

A merevedés azonban nem tart örökké. Egy PDE-5 nevű anyag lebontja a cGMP-t és a merev pénisz visszatér normális, ernyedt helyzetébe. A merevedési zavarok kezelésére használt legnépszerűbb gyógyszerek e vegyület gátlásával tartják fenn a merevedést.

A pókméreg fehérjéje másként működik, a merevedési folyamat korábbi lépésére hat. A méreg valahogy megnöveli a nitrogén-oxid mennyiségét, ami kiváltja a merevedést. A tudósok úgy vélik, hogy a pókméreg szintetikus változata egy potenciazavarra ható gyógyszerrel beadva fokozott hatást eredményezhet. Ez olyan betegeken is segíthetne, akik nem reagálnak kielégítően a ma forgalomban lévő gyógyszerekre.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik