Élet-Stílus

Javítják a Discoveryt

Az amerikai űrügynökség, a NASA úgy döntött helyi idő szerint hétfőn, hogy a világűrben javítják meg a Discovery űrrepülőgép hővédő burkolatát. Az űrrepülőgépek történetében – azaz 1981 óta - erre még nem volt példa.

“Megvizsgáltuk a lehetőségeket és megkértük az űrsétákat szervező csapatot, küldje a legénység egy tagját a világűrbe, hogy eltávolítsa a hővédő csempék közötti két tömítésdarabkát” – közölte Wayne Hale, az űrrepülőgép-program helyettes vezetője. A NASA attól tart, hogy az űrrepülőgép hasán lévő, a hővédő csempék közötti tömítés két kitüremkedő darabja veszélyforrást jelenthet az űrrepülőgép augusztus 8-ára tervezett visszatérésekor.

A NASA vezetői az elmúlt néhány napot azzal töltötték, hogy eldöntsék, vajon a légkörbe érve a kitüremkedő szalagok okozhatják-e az űrrepülőgép túlmelegedését.

A kerámiaszálas szalagok, amelyeket a hővédő csempék közötti részek tömítésére használnak, a Discovery hasán két helyen türemkedtek ki. Egyes mérnökök attól tartanak, hogy a tömítésdarabok annyira megváltoztathatják a légáramlást, hogy az űrrepülőgép aljánál veszélyes túlmelegedés jöhet létre.

Korábban soha nem végeztek földkörüli pályán lévő űrrepülőgépen hasonló javítást, s a rögtönzött javításkor fennáll az a veszély, hogy az űrhajósok véletlenül megsértik a hőpajzsot, amivel még nagyobb gondot okoznának.

Az eredeti terv szerint a javítást Stephen Robinson végzi el a Nemzetközi Űrállomás végén lévő 17,4 méteres robotkar segítségével. Először megpróbálja kihúzni a tömítésszalagokat, ha nem sikerül, fémfűrésszel vágja le a kitüremkedéseket, csipesszel tartva a szalagot.

A Discovery többi űrhajósa és az ellenőrző központ a javítás ideje alatt robotkarokra szerelt kamerákkal figyeli a műveletet.

A Discovery két űrhajósa hétfőn is űrszerelési munkákat végzett

Hétfőn két napon belül a második külső űrszerelési munkáját fejezte be a Discovery két asztronautája. A japán Nogucsi Szoicsi és az amerikai Stephen Robinson hétfőn közép-európai idő szerint nem sokkal délelőtt 11 óra előtt lépett ki a kozmoszba.

Az űrhajósok hét óra 14 percet tartózkodtak a világűrben, s ezalatt egyebek mellett kicserélték az űrállomás egyik három éve meghibásodott, 300 kilogramm tömegű giroszkópját. Ezek a forgó szerkezetek stabilizálják az űrállomás pályahelyzetét. Nogucsi és Robinson az eddigi két űrséta alatt összesen 14 órát és négy percet tartózkodott a világűrben.

A Discovery július 26-án indult el a Földről a Nemzetközi Űrállomásra, ez volt az első űrrepülőgép-indítás a Columbia 2003. évi tragédiája óta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik