Ma lezárult az elmúlt évek egyik legsúlyosabb korrupciós ügyének első felvonása a Fővárosi Törvényszéken. Az utolsó tárgyalási napját tartották ugyanis a Völner Pál volt igazságügyi államtitkár és Schadl György, a végrehajtói kar minap lemondott elnökének főszereplésével zajló büntetőügy előkészítő ülésének.
A huszonkét vádlottat felsorakoztató büntetőügyben ítéletet mondott a bíróság arról a tíz vádlottról, akik az előkészítő ülés során beismerték bűnösségüket, köztük arról a hat önálló bírósági végrehajtóról, akik bevallották, hogy kinevezésükért cserébe fizettek a végrehajtók elnökének. Nekik csütörtökön kötelező volt megjelenni a bíróság előtt. A többi vádlott távol maradhatott, köztük Völner Pál és Schadl György sem vett részt a mai tárgyaláson.
A bíróság már a tárgyalás elején végzést hozott, amivel elfogadta a bűnösségét beismerő tíz vádlott vallomását. Ezután a védők felszólalása következett, majd ítéletet hirdetett a bíróság.
A beismerő vallomást tett végrehajtók ellen hivatali vesztegetés volt a vád, és az ügyészség indítványa alapján négyen 3 év, ketten 5 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre számíthattak, továbbá ötmillió forint pénzbüntetésre, valamint öt év eltiltásra a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól. Utóbbi jelentősen enyhült, ugyanis nem a jogi tevékenységtől, hanem a végrehajtói foglalkozástól tiltotta el őket 5 évre a bíróság.
A négy nem végrehajtó vádlott szintén felfüggesztett börtönt és pénzbüntetést kapott, esetükben is valamivel enyhébbet, mint ahogyan az indítvány szólt. Ketten közülük Schadl szabálytalanul épített balatoni nyaralóját intézték. Egyikük a végrehajtói kar hivatalvezetője volt, aki Schadl kívánsága szerint pontozta a végrehajtói pályázatokat. A sorban az utolsó vádlott pedig összekötő volt a végrehajtók elnöke és egy korrupt módon kinevezett végrehajtó közt. Érdekesség, hogy utóbbi védője többek közt azzal védekezett:
Talán így szocializálódtunk, hogyha valamit okosba csinálunk, akkor az bocsánatos.
Fontos körülmény, hogy a bíróság az ügyészi indítványnál súlyosabb ítéletet nem is szabhatott volna ki, enyhébbet viszont igen – és végül így is döntött a törvényszék. A vádhatóságnak és a vádlottaknak ugyanakkor lehetőségük van a Fővárosi Törvényszék által ma kiszabott ítéletek elleni fellebbezésre.
Az ítélet értelmében
- Sz. B. végrehajtót, hetedrendű vádlottat 1 év 6 hónap – végrehajtásban 3 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, ötmillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és 5 évre eltiltotta a végrehajtói foglalkozástól. Ő tudomásul vette az ítéletet.
- M. E. végrehajtót, nyolcadrendű vádlottat 1 és 10 hónap – végrehajtásban 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, ötmillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és 5 évre eltiltotta a végrehajtói foglalkozástól. Ő enyhítésért fellebbezett.
- F. M. végrehajtót, kilencedrendű vádlottat 1 év 10 hónap – végrehajtásban 3 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, ötmillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és 5 évre eltiltotta a végrehajtói foglalkozástól. Továbbá őt 30 millió forint vagyonelkobzásra is ítélte, amiből 26 milliót a nyomozás során lefoglaltak. Ő szintén fellebbezést jelentett be enyhítésért.
- O. Á. D. végrehajtót, tizedrendű vádlottat 1 év 10 hónap – végrehajtásban 3 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, ötmillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és 5 évre eltiltotta a végrehajtói foglalkozástól. Továbbá 6 millió forint vagyonelkobzásra is ítélték. Ő háromnapos gondolkodási időt kért.
- N. G. végrehajtót, tizenegyedrendű vádlottat 1 év 10 hónap – végrehajtásban 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, ötmillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és 5 évre eltiltotta a végrehajtói foglalkozástól. Ő is háromnapos gondolkodási időt kért.
- V. L. Á. végrehajtót, tizenkettedrendű vádlottat 1 év 10 hónap – végrehajtásban 3 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, ötmillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és 5 évre eltiltotta a végrehajtói foglalkozástól. Ő szintén három napot gondolkodik a fellebbezésről.
- P. B. tizenhatodrendű vádlottat másfél év – végrehajtásban három év próbaidőre felfüggesztett – börtönre, egymillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, és hét évre eltiltotta a közszolgálati munkakörtől. Ő fellebbezést jelentett be enyhítésért.
- B. L. tizenkilencedrendű vádlottat 2 év – végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönre, valamint 4,5 millió forintos pénzbüntetésre ítélte a bíróság. Neki eredetileg 15 milliós büntetést indítványozott az ügyészség, ezen enyhített a bíróság. Háromnapos gondolkodási időt kért ő is.
- P. B. huszonegyedrendű vádlott azért kulcsfontosságú személy az ügyben, mert ő volt a végrehajtói kar hivatalvezetője, és a vádak szerint szerepe volt abban, hogy azokat a végrehajtókat nevezzék ki, akiket Schadl javasolt. Őt hárommillió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság és 10 évre eltiltotta a közszolgálati jogviszonyhoz kötött foglalkozástól. Utóbbi enyhítést jelent, hiszen az ügyészség végleges eltiltást kért rá. Ő is fellebbezést jelentett be: további enyhítést kért az eltiltás tekintetében.
- P. M. huszonkettedrendű vádlottnak 2 év – végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönt, valamint nyolcmillió forintos büntetést indítványozott az ügyészség. Ő tudomásul vette az ítéletet.
Az ügyészség szintén több vádlott esetében fellebbezést jelentett be súlyosítást kérve – elsősorban a foglalkozástól eltiltás tekintetében.
A bíróság elfogadta tehát a vádlottak beismerését, ami igencsak megnehezítheti később a bűnösségüket tagadó fővádlottak, különösen Schadl György védekezési lehetőségeit – hiszen,
Völnerre nyolc, míg Schadlra tíz év börtönt kért az ügyészség beismerés esetére. Előbbire 25, utóbbira 200 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.
A Völner és Schadl elleni fő vádpont lényege szerint utóbbi korrupciós kapcsolatot alakított ki a korábbi államtitkárral. Ennek keretében Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot – adott át Völner Pálnak, aki ezért a pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta. Az ügyészség szerint a végrehajtók elnöke hét társával előzetesen megállapodott abban, hogy eléri, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük.
A vádhatóság szerint Schadl több mint 924 millió forint illegális jövedelemre tett szert a közbenjárására kinevezett végrehajtóktól. Megjegyzendő, hogy ezt az összeget csaknem egy év alatt megkereste a hét érintett végrehajtó. Mint megírtuk, az ügyben szereplő végrehajtók több mint 2,3 milliárd forintot kerestek összesen, ám pénzügyeik alapján nem igazán látszik, hogy a csaknem 1,4 milliárd forintnyi különbözettel (amit a vád alapján nem adtak át Schadlnak) mi történt.
A vádiratot cikksorozatban mutatta be a 24.hu, ebből kiderült, hogy
- a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke kitelefonált a börtönből, hogy felesége és apja béreljenek széfet, és rejtsék el azt a csaknem 110 millió forint értékű luxusórát és ékszert, amit addig nem foglaltak le a hatóságok. Ezért Schadl György apját és feleségét is pénzmosással vádolják.
- A vádiratból tudható az is, hogy vádalkut kötött az ügyészséggel Schadl bizalmasa, aki Excel-táblában vezette a kenőpénzek kifizetését, így a Völner Pálnak juttatott összegeket is.
- Továbbá leltároztuk a Völner családnál lefoglalt vagyontárgyakat, köztük a volt államtitkár fiának tűzpiros Porschéját.
- Beszámoltunk arról is, hogy a vádirat szerint az ügy harmadrendű vádlottja – Schadl György barátja – kicsalt 200 ezer amerikai dollárt egy oktatási intézmény képviselőjétől azt állítva, hogy csecsen emberrablók tartják fogva.
Ezen kívül bemutattuk a nyomozati iratok azon érdekes szálait is, amelyekről nem esik szó a vádiratban. Ezek között volt, hogy
- hiába a súlyos nyomozati állítások, Rogán Antal kabinetfőnökéről szó sem esik a Schadl-ügy vádiratában.
- Rogán kabinetfőnökéhez vezet Schadl György bizalmasának naplója.
- Trócsányi László volt igazságügyi miniszter neve is felbukkan Schadl bizalmasának naplójában.
- Hónapokon át lehallgatták Czine Ágnes alkotmánybíró végrehajtó gyerekeit.