Interjút adott a Fidesz-kormány családügyi minisztere a Fidesz napilapjának.
Mielőtt szemezgetnénk Novák Katalin állításaiból, két aspektusra hívjuk fel a figyelmet.
Az egyik a vizualitás: már csak azért is tessék lekattintani a Magyar Nemzet cikkét, hogy szemrevételezhessék a miniszter asszony imidzsváltozását, melynek lakmusza a frizura (a mi cikkünkbe az utóbbi pár esztendő AFP-s fotóiból válogatunk).
A másik aspektus a műfajból (fideszes kérdez fideszest) sarjad; idemásolunk néhány fordulatot az újságírói szövegrészekből:
- „Ön tagja az Idősek Tanácsának is, hogyan fogadja ez a grémium a 13. havi nyugdíj visszaépítését?”
- „Azt nehéz elképzelni, hogy valóban Varga Mihály mondja meg a miniszterelnöknek, mit ígérhet meg, és mit nem.”
- „Mi a véleménye arról, hogy Márki-Zay Péter korábban felvette a nagycsaládosok autóvásárlási támogatását, most viszont Gyurcsány Ferencékkel leváltaná a kormányt?”
- „Márki-Zay Péter azt állítja, megtartaná a családtámogatásokat. Miért gondolja, hogy nem mond igazat?”
- „A IV. Budapesti Demográfiai Csúcson arról beszélt, hogy egyre többen érdeklődnek a magyar családtámogatási modell iránt. Miért figyelhetett föl ránk a Nyugat?”
Fidesz kongresszus, 2017. november 12.És akkor néhány állítás magától Novák Katalintól:
- „2010 óta évről évre nő a családtámogatásokra fordított összeg; a tervek szerint jövőre úgy 3500 milliárd forint jut erre, míg 2010-ben 960 milliárd forint volt ez az összeg
- „a kétheti plusznyugdíj viszont már most is biztos, hogy megérkezik februárban a nyugdíjasokhoz”
- „ahogy látom, az ellenzéki oldalon már mindenki igénybe vette a különféle családtámogatásokat, akinek szüksége volt rá; ez is csak amellett szól, hogy most már meg akarják szüntetni a jelenleg jól működő családtámogatási rendszert”
- „nem véletlen, hogy a baloldalon nincsenek családpolitikusok, mert ez a téma nekik nem fontos… nálunk természetes módon alakul ki a családokkal foglalkozó politikusi és szakemberi réteg, mert foglalkoztat bennünket, hogy miként segítsünk jobban a családoknak.”
A magyar gazdaság fundamentumairól nem esik szó a nemzetes interjúban (a kormány annak dacára ad 1200 milliárd forintot a családosoknak szja-visszatérítésként és az időseknek nyugdíjprémiumként, valamint további tízmilliárdokat otthonteremtésre és otthonfelújításra, hogy nő, és kilenc éves csúcson az infláció, nő a költségvetési hiány, nő az államadósság, ráadásul a világpiacon meredeken emelkednek az energiaárok, miközben a forint 2010-hez képest 40 százalékot veszített az értékéből), Novák Katalin pedig optimista:
Nem pénzosztásról van szó, hanem jól végiggondolt lépésekről, hiszen 2010 óta következetesen csökkentjük a jövedelmeket terhelő adókat. Emlékszem, amikor bevezettük az egykulcsos személyi jövedelemadót, a huhogók azt mondták, ez tönkreteszi majd a költségvetést, mégis nőttek az adóbevételek és a fogyasztás. Most is arra számítunk, hogy valamilyen módon megjelenik majd a gazdaságban az a pénz, amit a családok meg tudnak takarítani. Most sem megszorításokban gondolkodunk, hanem igyekszünk növelni az emberek mozgásterét. Természetesen egy világjárvány gazdasági bizonytalanságot is jelent, de mára a a gazdaság növekedése elérte a járvány előtti szintet, és a foglalkoztatottsági adatok is kiválóak. A mostani támogatásokra is befektetésként gondolunk, amely később megtérül majd.