Hétfőn közleményben tudatta hat ellenzéki párt, hogy közös miniszterelnök-jelöltet állítanak a következő országgyűlési választáson. Erről a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP, az LMP, és a Párbeszéd vezetői egyeztek meg.
Mint a közleményben írják:
A pártelnökök kinyilvánították, hogy a felkészülési menetrend alapján a demokrata ellenzéki szövetség legkésőbb 2021. október 23-án – az előválasztások lebonyolítását követően – közös miniszterelnök-jelölttel és 106 közös jelölttel áll a választók elé.
A közleményben arról is írtak, hogy „az előválasztásokkal kapcsolatban megállapodás született arról, hogy az előválasztások lebonyolításába bevonják a civil szervezeteket, valamint – figyelemmel a kormányzóképességre, a közösen képviselt alapértékek elfogadása esetén – az előválasztásokon civil jelöltek indulását is lehetővé teszik”.
A pártelnökök megerősítették, hogy 2022-ben kormány- és korszakváltásra készülnek, a készülő közös programban meghatározzák azokat az alapértékeket, amelyek iránytűként szolgálnak a demokrata pártok együttműködéséhez és későbbi közös cselekvéséhez. Az egyeztetési folyamatba bevonnak szakmai és civil szervezeteket, valamint szakszervezeteket
– olvasható a közleményben. Tóth Bertalan MSZP-elnök múlt héten arról írt, hogy az előválasztáson indulás feltételének szeretné tudni, hogy a közös programot fogadja el minden induló.
A hatpárti egyeztetésen résztvevő pártelnökök „rögzítették, hogy elutasítják a Fidesz-rezsim által kezdeményezett választási szabálymódosításokat, és az Alaptörvény-módosításba bújtatott közpénz-lopást”. Előbbi arról szól, hogy a Fidesz egy törvénymódosítással megnehezítette a listaállítást, így jó eséllyel egy listán fognak indulni az ellenzéki pártok, bár matematikailag a két lista is elképzelhető még.
„A pártelnökök a találkozón értékelték a koronavírus-járvány elleni védekezés helyzetét is. Értékelésük szerint a Fidesz-kormány láthatóan nem készült fel a járvány második hullámára, nem készítette fel az egészségügyi rendszert, elkésett és szűkmarkú intézkedésekkel próbálja kezelni a járvány társadalmi és gazdasági következményeit” – áll a közleményben.
Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd