Élet-Stílus

Meghalt a férfi, aki több mint 2 millió baba életét mentette meg

Egy nagyon ritka antitest volt a vérplazmájában az aranykarú férfinek.

A világ egyik leglelkesebb véradója, James Harrison 88 éves korában, álmában halt meg egy ausztráliai idősek otthonában február 17-én – írta a BBC a család közlése alapján.

Az „aranykarú ember” vérplazmája több mint 2,4 millió csecsemő életét mentette meg, mivel az a ritka anti-D antitestet tartalmazta. Ebből gyógyszereket készítettek állapotos édesanyáknak, akiknek a vére megtámadhatta a még meg nem született babájukat.

Az Ausztrál Vöröskereszt Vérellátó Szolgálata búcsúzójában arról írt, hogy Harris 14 éves korában fogadta meg, hogy donor lesz, miután egy mellkasi műtét miatt vértranszfúzióra volt szüksége. 18 éves korában kezdett el vérplazmát adni, egészen 81 éves koráig folytatta ezt. 2005-ben övé lett a világ legtöbb vérplazmáját adó világrekord, amit 2022-ben tudott csak megdönteni egy amerikai férfi.

Nagyon büszke volt arra, hogy ennyi életet mentett meg minden költség és fájdalom nélkül. Mindig azt mondta, hogy ez nem fáj, és az élet, amit megmentesz, a sajátod is lehet

– mesélte Harrison lánya, Tracey Mellowship, aki – Harrison két unokájával egyetemben – szintén kapott anti-D-s oltást, hogy megelőzzék a HDFN halálos vérbetegséget, ami akkor alakulhat ki, ha az anya vörösvérsejtjei nem kompatibilisek a magzat vörösvérsejtjeivel. Az anya immunrendszere ilyenkor veszélynek tekintheti a baba vérsejtjeit, és ellenanyagokat termel, amelyek súlyosan károsíthatják a babát, vérszegénységet, szívelégtelenséget vagy akár halált is okozhatnak.

Mielőtt az 1960-as évek közepén kifejlesztették volna az anti-D-beavatkozásokat, minden második HDFN-nel diagnosztizált baba meghalt.

Azt nem tudni, hogy Harrison szervezete miért volt ilyen dús anti-D-ben, egyesek azt feltételezik, a 14 éves korában kapott vérátömlesztés miatt lehetett.

Kevesebb mint 200 anti-D-donor van Ausztráliában – szűkösek a rendszeres adományozásra elkötelezett donorok, akik megfelelő minőségben és mennyiségben képesek antitestet termelni –, de becslések szerint évente 45.000 anyának és csecsemőinek segítenek.

A kutatók abban reménykednek, hogy hamarosan képesek lesznek laboratóriumban szintetikus anti-D-t előállítani.

A vérplazmabiznisz kiskapuja: ki menti meg önmagától azt, aki 15 ezer forintokért eladja az egészségét?
Évente negyvenötször, azon belül legfeljebb háromnaponta adható vérplazma, mégis vannak, akik akár naponta háromszor is lecsapoltatják magukat. Ki állítja meg őket? Riport.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik