Belföld

Pénzbüntetést kapott az Orbán-interjút meghamisító újságíró

240 ezer forintos pénzbüntetésre ítélték a Fejér Megyei Hírlapban megjelent Orbán Viktor-interjú meghamisításával vádolt F. Gábort, a Veszprémi Napló volt munkatársát. Az elsőfokú bíróság információs adat megsértésében találta őt bűnösnek, derült ki a Magyar Hang cikkéből. F. Gábornak – aki az eljárás során végig tagadta a bűnösségét – a több mint egymillió forintos bűnügyi költséget is meg kell térítenie.

A 2016 karácsonyán megjelent interjúban olyan meghamisított mondatok szerepeltek többek között, hogy az ápolók bérével a kórházi hullák száma is emelkedett, vagy – a nemzeti konzultációkra utalva – hogy

mi kikértük az emberek véleményét, bár nem érdekelt minket.

A meghekkelt interjú további pikantériája, hogy az nem sokkal azután jelent meg ebben a formában, hogy a Fejér Megyei Hírlapot is kiadó Pannon Lapok Társasága a annak a Mediaworksnek a tulajdonába került, amely összefogja a kormánybarát megyei lapokat.

Az interjú meghamisításáról szóló tárgyaláson kiderült, hogy ebben az esetben is központi szerkesztő másolta be a dunántúli napilapok oldalára a Szakács Árpád által készített miniszterelnöki interjút. Majd ebbe a szövegbe nyúlt bele valaki utólag, és írt át néhány mondatot.

Mivel a lapcsoport négy megyéjének több tucat alkalmazottja az eredeti, mindenki által ismert, közös jelszóval használta a rendszert, ezért potenciálisan viszonylag sokan írhatták át a szöveget.

A tavaly szeptemberben indult bírósági eljárás sokáig akörül forgott, el lehetett-e végezni a szövegben a módosításokat 4,5 perc alatt (a szakértők szerint ennyi ideig piszkálták a beszélgetést). F. Gábor és a tanúként meghallgatott egykori dolgozók szerint ez képtelenség, annyira precíz, szinte karakterre pontos módosítások történtek a szövegben. Ezt igazolta az informatikai szakértők kísérlete is. Azonban ha valaki már előre megírta egy másik dokumentumban a tervezett változtatásokat az interjúban, akkor ennyi idő alatt átmásolhatta a meghamisított szövegrészleteket.

A bíróság szerint nem kétséges, hogy F. Gábor gépéről hajtották végre a módosításokat. F. Gábor azzal védekezett, ő nem ült a helyén, a számítógépéhez bárki odaülhetett, és beléphetett, amíg ő más ügyeket intézett az épületben. Annál is inkább, érvelt, mivel a szerkesztőségben mindenki ugyanazzal a jelszóval használta a gépeket.

F. Gábor védője fellebbezett, a felmentését kérve. Fellebbezett ugyanakkor az ügyész is, ő súlyosításért. A pénzbüntetés mértékét ugyanis kevesellte, illetve a szerkesztői foglalkozástól való eltiltását is kérte.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik