Habár a japán kormány 25 ezer milliárd jent (54,4 ezer milliárd forint) különített el az újjáépítésre, a 2011. március 11-i természeti katasztrófa által érintett három part menti prefektúrában – Mijagiban, Ivatében és Fukusimában – 36 hónap alatt mindössze a tervezett lakások kevesebb mint nyolc százaléka készült el, és várhatóan több tízezren még évekig nem költözhetnek vissza egykori lakhelyükre.
A katasztrófa után összesen 470 ezer embert telepítettek ki otthonából, közülük 267 ezren a mai napig ideiglenes lakhelyen élnek. A balesetet szenvedett fukusimai atomerőműben eközben továbbra is vízszivárgásokkal küzdenek, és egyelőre nem tudni, hogy hosszabb távon mi lesz azzal a 436 ezer tonna erősen sugárszennyezett vízzel, amit átmeneti tartályokban tárolnak a létesítmény területén.
Habár az atombaleset miatt kitelepítettek egy része már visszatérhetett otthonába, egyes falvak vélhetően már soha nem fognak lakhatóvá válni az erőmű környékén.
A 2011. március 11-i természeti katasztrófában a legfrissebb adatok szerint 15 884 ember vesztette életét, és 2636 embert továbbra is eltűntként tartanak nyilván, miután földi maradványaikat nem találták meg.
Szakemberek szerint igen nyugtalanító, hogy időközben már háromezer fölé nőtt azok száma, akik a katasztrófa után, de a természeti csapáshoz köthető okokból – például a depresszió vagy stressz által kiváltott öngyilkosság miatt – vesztették életüket.
Fotók: MTI / AP / Kyodo News