Azt már eddig is tudni lehetett, hogy az István, a király jubileumi produkciójának premierjét Alföldi Róbert rendezi a Szegedi Szabadtéri Játékokon. Szerdán kiderült, ő viszi színre a Kőműves Kelemen című rockballadát is, amit a budapesti RaM Colosseumban mutatnak be június 14-én. Rosta Mária producer azt mondta, a Kőműves Kelemen ősbemutatója annak idején megelőzte az István, a királyét: 1981-ben tűzték műsorra, míg azt követte az István, a király 1983-as királydombi ősbemutatója. A Kőműves Kelemen most is előfutár: ez lesz az első Alföldi Róbert rendezte Szörényi-Bródy-mű – tette hozzá.
Az ősbemutató 30. évfordulója alkalmából műsorra tűzött István, a király augusztus 17-én látható először a Szegedi Szabadtéri Játékokon. A darabot háromszor játsszák el a Dóm téren, a fővárosi közönség a Papp László Budapest Sportarénában láthatja a produkciót augusztus 30-án.
Alföldi Róbert szerint minden igazán fontos műnél elengedhetetlen, hogy az adott kor újra és újra “ránézzen” saját aspektusából. Mint mondta, reméli, hogy két igazán mai előadást sikerül létrehozni. A két mű alapproblémája könnyen megfeleltethető a mai kornak, így nem kell aktualizálni ahhoz, hogy elgondolkoztassa a nézőt, és azt a fajta élményt közvetítse, mint az ősbemutatók: az egymás felé fordulást, az egyfelé tartást – tette hozzá.
Fotó: MTI / Varga György
Alföldi Róbert szabad kezet kapott az alkotótársak kiválasztásában. Mindkét produkció dramaturgja Vörös Róbert, koreográfusa Vári Bertalan lett, és számos színészen is “osztozik” a két előadás. A Kőműves Kelemen címszerepében Stohl Andrást, a Vándor szerepében Blaskó Pétert, Annaként Radnay Csillát láthatja a közönség. Az István, a király címszerepében Feke Pál, Koppányként Stohl András, mellettük Blaskó Péter, Novák Péter, László Zsolt, Szemenyei János, Tompos Kátya, Radnay Csilla, Udvaros Dorottya, különleges vendégként pedig Varga Miklós és Nagy Feró is színpadra lép az előadásban. A Boldizsár Miklós Ezredforduló című drámája alapján született István, a király jelmezeit Nagy Fruzsina, a díszletet Menczel Róbert tervezi. Az előadásban a MÁV Szimfonikusok játszanak élőben, Kesselyák Gergely vezényletével.
Rosta Mária kiemelte, az István, a királyt 860 négyzetméteres színpadon, 20 méter magas, nem historizáló díszletben, kortárs jelmezekben mutatják be, a színpadon mintegy 300-an lesznek a hatvantagú zenekarral együtt. A produkció létrehozása, a négy előadás 260 millió forintba kerül, a műről DVD készül, amelyet karácsonyra jelentetnek meg – tette hozzá.
A Sarkadi Imre befejezetlen drámájából, Ivánka Csaba átdolgozásában készült Kőműves Kelemen kisebb produkció. Júniusban 5 előadást tartanak, ősztől pedig repertoáron lesz a RaM Colosseumban – mondta Rosta Mária. Román Sándor, a RaM Colosseum igazgatója megjegyezte: a mű befogadásával új repertoár építésébe kezdenek. A színház akkor jó, ha mindig újdonságokkal, különlegességekkel áll elő, ez a darab és Alföldi Róbert rendezése ilyen kuriózum lesz.
Bródy János a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy Szörényi Leventével az utóbbi időben inkább egyetértenek a dolgokban, ha mindenben talán nem is, de a legtöbb témában igen. Abban mindenképpen, hogy ezeket a darabokat Alföldi Róbert rendezésében viszik színre, ezekkel az alkotókkal – hangsúlyozta a zeneszerző, hozzátéve, hogy a darabok bemutatásával kapcsolatos elképzelések is mindkettőjük számára rokonszenvesek és izgalmasnak ígérkeznek.
Korábban Szörényi Levente nyílt levélben méltatta Alföldi Róbert művészi hozzáállását. Azt írta, hogy jóllehet sokan azt hinnék, hogy “Szörényi Leventét és Alföldi Róbertet a korkülönbségen túlmenően világnézeti, értékrendbeli, ízlésbeli, kifejezés-eszközbeli, tehát szinte minden elválasztja egymástól, mégis azt kell mondanom, hogy van egy valami, talán a legfontosabb, ami összeköt bennünket: a művész felelőssége kortársai és az eljövendő nemzedékek iránt”.