A közelmúltban több televíziós műsorban is azt mondták betegek, hogy az influenza elleni védőoltás súlyos mellékhatásaitól szenvednek, gyakran tényként állítva nem igazolt vagy téves feltételezéseket. A megalapozatlan nyilatkozatok és azok kritikátlan közzététele közvetve emberéleteket veszélyeztethet – olvasható az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) közleményében.
Az oltásokkal több műsorban összefüggésbe hozott Guillain-Barré szindróma (GBS) igen ritka, súlyos következményekkel járó betegség. Évente 100-200 embert érint idehaza. Ugyanakkor a kutatások nem igazoltak összefüggést bármilyen oltás és e kór kialakulása között.
Az ÁNTSZ szerint évente mintegy másfél millióan kapják meg az influenza elleni oltást október vége és január között. Ha lenne kapcsolat az oltás és a GBS között, akkor ezekben a hónapokban a GBS-esetek száma drasztikus emelkedne.
A Guillain-Barré szindróma
Mire jó a védőoltás?
A készítmény a gyenge immunrendszerű, idősebb embereknek is 70 százalék feletti, az egészséges felnőtteknek pedig több mint 90 százalékos védelmet ad a kór ellen. Ráadásul védi a beoltottak közvetlen környezetében élőket is, hiszen „ha nincs kit megfertőzni, akkor a vírus terjedése lelassul, megáll”- hangsúlyozza a tájékoztatás.
Tavaly csaknem félmillióan fordultak orvoshoz idehaza influenzaszerű tünetekkel. Több mint ötszáz embert súlyos szövődmények miatt láttak el, közülük pedig majdnem minden ötödik beteg meghalt, 57 áldozat a 19-59 év közötti, veszélyeztetettnek nem tekintett korosztályból került ki.