Nagyvilág

Halál, karantén, szűrés: egyre közelebb az Ebola

Az Ebola-járvány megelőzése végett egészségügyi megfigyelés alá helyeztek 708 embert Szerbiában. Közülük 92-en a ragálytól sújtott térségből, Nyugat-Afrikából érkeztek az országba - adta hírül az MTI. Macedóniában karantén alá helyztek egy szállodát, ahol valószínűleg Ebola végzett egy brit férfivel. A britek fokozott ellenőrzést vezettek be a forgalmas határokon.

A szerbiai egészségügyi minisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint az Ebola-vírus európai megjelenése miatt Szerbiában is szigorítani kell az eddigi megelőző intézkedéseket és figyelembe kell venni az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait.

A megfigyelés alá vontakat nem különítették el Szerbiában, otthon tartózkodhatnak, ugyanakkor arra kötelezték őket, hogy azonnal jelentsék, ha az Ebola-tünetek bármelyikét – láz, gyomorfájás – tapasztalják magukon. A kórházak a fertőzötteket kötelesek elkülönítőbe helyezni.

Az egészségügyi minisztérium emellett azt is közölte, hogy az ország mindent megtesz annak érdekében, hogy ne jusson be a vírus Szerbiába.

Karantén egy macedón szállodában

A Balkánon eddig egy halálos kimenetelű Ebola-gyanús esetet regisztráltak. Macedóniában egy brit férfi halt meg csütörtökön, aki a gyanú szerint az Ebola-vírus hordozója volt. Ezt csütörtökön egy magas rangú macedón kormányzati tisztségviselő közölte. A hatóságok karantén alá helyezték azt a szállodát, ahol a brit férfi lakott, és nem engedik ki az ott tartózkodó másik britet és a személyzetet sem.

A másik brit állampolgár is a betegség tüneteit mutatta – mondta a névtelenségéhez ragaszkodó illetékes a brit hírügynökségnek.

Egy egészségügyi illetékes közlése szerint az elhunyt brit férfi október 2-án érkezett Szkopjéba Nagy-Britanniából, és csütörtökön délután sietett a szállodába, ahol néhány órával később meghalt.

Jovanska Kostovska, a tárca fertőző betegségekkel foglalkozó bizottságának illetékese sajtóértekezleten elmondta, hogy a brit férfinak magas láza és belső vérzése volt, hányt, és állapota rohamosan romlott. Minden, az Ebolára jellemző tünet jelentkezett nála – közölte az illetékes, hozzátéve: a betegtől vett mintát Németországba küldték egy laboratóriumba, hogy a halál pontos okát megállapítsák.

Több gyanús eset

Csehországban Ebola gyanúja merült fel egy 1958-as születésű cseh férfinál, aki 22 napja érkezett haza Libériából – közölte csütörtökön Vladimir Valenta egészségügyi főfelügyelő. A férfit, akinek láza van, de más Ebola-tüneteket nem mutat, megelőző intézkedésként a prágai Na Bulovce kórházba szállították.

Spanyolországban csütörtökön rosszabbodott annak az ápolónőnek az állapota, aki egy Afrikából hazatért, Ebolában megbetegedett spanyol paptól fertőződött meg. A 44 éves Teresa Romero az első személy, aki Afrikán kívül kapta el a járványt.

Madridban további négy embert különítettek el, akiknél felmerült a fertőzés gyanúja. Összesen már hét embert helyeztek elkülönítőbe, de eddig csak az ápolónő tesztje volt pozitív közülük. A többiek között van az ápolónő férje és két orvos, akik kezelték őt. Három másik embert már elengedtek az elkülönítőből szerdán este, miután tesztjük negatív lett.

Fokozott ellenőrzés Nagy-Britanniában

Fokozott egészségügyi szűrést rendelt el a brit kormány a legforgalmasabb brit határátkelő pontokon az ebolajárványtól sújtott térségekből érkezők esetében.

A Downing Street csütörtök esti bejelentése szerint az intézkedést egyelőre a Londont kiszolgáló két legnagyobb repülőtér, Heathrow és Gatwick, illetve a Párizsból és Brüsszelből Londonba érkező Eurostar szuperexpresszek fő fogadó pályaudvara, a King’s Cross-St. Pancras beléptető pontjain alkalmazzák.

A brit miniszterelnöki hivatal szerint az angol-walesi tiszti főorvos ajánlása az, hogy az érkezők ellenőrzésével teremtsenek “újabb védvonalat” az ebolával szemben.

A szűrés a Libériából, Sierra Leonéból és Guineából érkezőket érinti. Őket kikérdezik arról, hogy merre jártak az utóbbi időben, kikkel kerültek kapcsolatba és hova utaznak tovább, illetve tanácsokat adnak nekik arra az esetre, ha később észlelnék magukon a betegség tüneteit. Indokolt esetben elrendelhetik az e három országból érkező utasok tüzetes orvosi vizsgálatát is.

A brit egészségügyi minisztérium a hét elején még azt közölte, hogy az alacsony járványveszély miatt nincsenek tervek a beutazók szűrésére. A Downing Street ennek ellentmondó csütörtöki bejelentése szerint azonban a tiszti főorvos álláspontja az, hogy mégis helyénvaló olyan intézkedések bevezetése, amelyekkel a lehető leggyorsabban kiszűrhetők az esetleg Nagy-Britanniába érkező fertőzöttek. A kormányfői hivatal hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a brit lakosságot fenyegető járványkockázat továbbra is rendkívül csekély.

Tartsanak velünk minden este 7-től a STORY4-en!
Olvasói sztorik