Az 1884 óta működő American Kennel Club (AKC) hagyományosan minden évben közzétett listáján, amely az újonnan nyilvántartásba vett kutyák – jórészt kölykök – fajták szerinti megoszlásán alapul, a németjuhász lett a második, míg a golden retriever a harmadik. A negyedik helyet a beagle, az ötödiket a buldog érdemelte ki. Az első tízben szerepel még a yorkshire terrier, a boxer, az uszkár, a rottweiler és a tacskó.
Az AKC szóvivője szerint a labrador sokoldalúságának köszönheti töretlen sikerét. “Nagyszerű társ, kiváló vadászkutya, de segítőkutyaként és a hatóságok munkájában is sokat használják” – mondta Lisa Petersen. A labrador az uszkár néhány évtizede fennálló 22 éves rekordját adta át a múltnak.
Nagyot nőtt a doberman és a német dog népszerűsége: előbbi a tizenkettedik, utóbbi pedig a 16. a 2013-as listán. Az AKC szóvivője elmondta, az utóbbi öt évben észrevehetően nőtt a nagytestű kutyák tartásához való kedv. “Ahogy erősödik a gazdaság, az emberek egyre inkább visszatérnek a nagy kutyákhoz, amelyek tartása többe kerül a kicsikénél. Utóbbiak főként 2007-ben és 2008-ban, a pénzügyi válság idején törtek előre a népszerűségi listán” – fejtette ki Lisa Peterson. Ma már azonban az egy időben rendkívül kedvelt csivava és a si-cu sem szerepel az első tízben.
A kistestű kutyák közül különösen szeretik viszont a francia buldogot, amely az országos listán három hellyel a tizenegyedik helyre tört előre, New Yorkban pedig nincs nála népszerűbb. A törzskönyvezett francia buldogok száma 323 százalékkal nőt a 2003 óta.
Egy évtized múltán feléledőben van a ritka fajták népszerűsége, a wolfspitz például 17, az óriás schnauzer 13, az ír terrier kilenc, a vadkacsavadász retriever hét helyet lépett előre, bár ezek a fajták még így is csak a századik hely környékén mozognak.