Belföld

Hogyan nyaraljunk államtitkárral

Lakás fillérekért, luxusovi szinte ingyen, nyaralás bagóért. Orbán tényleg tejben-vajban füröszti a hetvenezer magyar kormánytisztviselőt? Undorító vagy sem?

Szerény termést kínált az augusztus eleji politikai uborkaszezon. Orbán Viktor futballista múltján merengett, a KDNP a „több pénzt a sportnak!” felszólítással vétette magát észre, az LMP orosz puncilázadók melletti kiállással igyekezett sajtóba kerülni, a rendre dns-be gabalyodó Jobbik turáni világtalálkozót hirdetett Bugacra.

Az MSZP sem volt sokkal innovatívabb: egy újságcikk nyomán három budai kisdedóvót vett célba, azzal a céllal, hogy felmutassa a kormányzat luxus iránti vonzalmát. Nézzük ez utóbbi történetet.

Só s fa

Kezdődött azzal, hogy a Blikk előásta: „Egy sereg kisgyermekes kormánytisztviselőnek nincs gondja óvodára, bölcsődére… a köztisztviselők krémjének számító réteg három csodálatos budai intézmény között is válogathat, ráadásul a többiekhez képest potom pénzt fizet a szolgáltatásért… a kicsikkel angolul vagy németül felsőfokon beszélő nevelők foglalkoznak, s játékos keretek között oktatják őket a nyelvre. A csemeték fejlődését logopédus, pszichológus és gyermekorvos vigyázza, biztonságos játszótéren ugrálhatnak vagy sókamrában gyógyulhatnak. A foglalkozásokon balettozni, karatézni, úszni, focizni tanulhatnak. Igény esetén különbusszal szállítják a belvárosból az ősfás parkú intézménybe a gyermekeket, s nap végén ide is hozzák vissza a csöppségeket.”


Bölcsiben SemjénnelFotó: MTI / Kelemen Zoltán Gergely

A Blikk kiderítette, hogy a bölcsőde hétköznapi polgár gyerekének havi kilencvenezer forintba kerül, kormánytisztviselőként viszont csupán húszezret kell fizetni.

E skandalumra csaptak le a szocialisták. A párt elnökségébe idén beválasztott Bangóné Borbély Ildikó ezt írja közleményében: „Ha van undorítónak nevezhető intézkedése az Orbán-kormánynak (sajnos van), akkor az az, hogy a kiemelt juttatások egész sorában részesülő állami alkalmazottak a szokásos költségtérítés negyedéért-ötödéért helyezhetik felügyelet alá kisgyermekeiket!” Meg ezt: „A három intézményt fenntartó Humán-Jövő Kft. ’véletlenül’ ugyanaz a cég, mint amelyik az Erzsébet Program keretében a hátrányos helyzetű gyerekek nyári nyaraltatását is végzi. Őszintén reméljük, hogy hamarosan megnyugtató kormányzati cáfolatot olvashatunk arról, hogy a kormányközeli kft. még csak véletlenül sem a kedvezményes üdültetésre szánt, az utóbbi években ide-oda csoportosítgatott központi forrás megcsapolásból fedezi a kormánytisztviselők gyermekeinek bölcsődei és óvodai luxusellátásának 75 százalékát.”

Hetvenezer jómunkás

Először is: kik azok a kormánytisztviselők és hányan vannak?

Kérdésünkre az alábbi választ kaptuk a miniszterelnökségtől: „Kormánytisztviselői kör alá a kormányzati szolgálati jogviszonyban álló munkatársak tartoznak, akik többek között a központi államigazgatásban, valamint a megyei és fővárosi kormányhivatalokban dolgoznak. Számuk közel 70 000 fő, ebből kb. 45 ezren dolgoznak közvetlenül a központi államigazgatási szerveknél (Miniszterelnökség, minisztériumok, kormányhivatalok, központi hivatalok).”


Egy a hetvenezerbőlFotó: MTI / Földi Imre

Hetvenezer kormányzati munkás? Ez jó sok. Nekik összesen úgy száznegyvenezer gyermekük lehet, de az adatot lefelé korrigáló cégen belüli házasságokat figyelembe véve (az orbáni háromgyermekes célkitűzést viszont figyelmen kívül hagyva) is minimum százezer fő ez a szám – ennyi kisdednek alighanem szűk a három bölcsi-ovi.

„A 2011-ben bemutatott Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program természetesen minden  kormánytisztviselő gyermeke számára egységesen szeretne óvodai és bölcsődei ellátást biztosítani… azonban ez eddig Budapesten valósult meg” – így a miniszterelnökség.

Számoljunk tovább. Minden ötödik magyar állampolgár budapesti lakos. Ha ez az arány stimmel a kormánytisztviselőkre is, akkor a fővárosban tizennégyezren élnek e kasztból, úgy harmincezer gyerekkel. Bizonyára nekik is kevés az a három bölcsi-ovi.

Mi történik túljelentkezés esetén? Ki dönt? A főóvónőnéni vagy a főosztályvezető a minisztériumban?

Erre a kérdésünkre a „kormánytisztviselők által kedvezményesen igénybe vehető óvodákat, bölcsődéket és üdülőket” üzemeltető Humán Jövő Nonprofit Kft. igyekezett válaszolni. Méghozzá azzal, hogy átküldte nekünk a közoktatási törvény három bekezdését, ezeket: „A közoktatási intézmény működésére, belső és külső kapcsolataira vonatkozó rendelkezéseket a szervezeti és működési szabályzat határozza meg… A közoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzatát a közoktatási intézmény vezetője készíti el, és nevelési-oktatási intézményben a nevelőtestület, más közoktatási intézményben a szakalkalmazotti értekezlet fogadja el… A fentiek értelmében, az intézményben történő túljelentkezés esetén, a kiválasztás a jogszabályoknak megfelelően, azzal összhangban történik.”

Józan keleti aggyal azt gondolná az ember, hogy nagyjából helyettes államtitkártól fölfelé jár az extra, de bárkit, bármennyiszer kérdeztünk erről, választ legföljebb olyat kaptunk, mint egy sorral följebb olvasható.

Anna és Maros

A hetvenezer kormánytisztviselő lojalitása a kormány elemi érdeke (volt miniszterelnökeink közül a legtöbbet tán Gyurcsány Ferenc tudna mesélni az apparátus által elszabotált döntésekről), na de az említett három gyermekmegőrzővel aligha vásárolható meg e népes társaság jóindulata.

Van még valami? Van, három is: lakás, üdülés és cafeteria.

Föntebb már szó esett a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Programról, amely „célként tűzte ki, hogy „minden olyan állami, illetve munkáltatói gondoskodást megad a központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők számára, amely a hatékony és eredményes napi munkavégzést segíteni tudja”. A Magyary Program része az Ereky Terv, „melynek célja,  többek között, a személyi állomány részére jóléti szolgáltatásokkal összefüggő ingatlan-fejlesztési koncepció kidolgozása és végrehajtása is”.

Pénz persze nincs semmire, mutatóban ott az ovi-bölcsi, beírható az éves jelentésbe, hogy bár forráshiány akadályozza a koncepció kibontását, de az első lépéseket megtettük.

Hasonló a helyzet az otthonteremtéssel. Lakás – a szuperovihoz hasonlóan – szintén kevesek számára érhető el, mégis botrány kerekedett a már létező két, úgynevezett Fecskeház körül. Az egyik a nyolcadik kerületi Gyulai Pál utca 14. alatti Anna Fecskeház, a másik tizenkettedik kerületi Maros utca 16-ban található Maros Fecskeház. Annának negyvenkét szobája van, aprócskák (tizenöt, huszonegy, huszonhárom, illetve harminc négyzetméteresek), Maros harmincegy darab (negyvenhét és hetvenhárom négyzetméter közötti) lakással bír. „A lakásokat az igénylés sorrendjében biztosítják az igénylők részére, melyekért a lakás mérete és a lakók számától függően 25-től 90 ezer forintig terjedő összeget kell fizetni. Ez az ingatlan korábban is állami tisztségviselők lakhatását segítette” – közölte az FN24-gyel a miniszterelnökség.

Kis kócos

A Fecskékkel és a gyermekintézményekkel ellentétben kedvezményes nyaralási lehetőség és cafeteria minden kormánytisztviselőnek jár vagy legalábbis adható.

Az állami üdülőket, összesen ötvennyolc darabot szintén a Human-Jövő 2000 üzemelteti. Ezekbe nemcsak a szolgáltatásokat „a mindenkori kereskedelmi ár háromnegyedéért igénybe vevő igényjogosultak” tehetik be a lábukat, hanem mezei polgárok is, természetesen teljes áron. „Látogatóink körülbelül 10%-a úgynevezett kereskedelmi vendég, hiszen a felelős gazdálkodás jegyében, értékesítjük azon szabad kapacitásokat, melyek a kormánytisztviselők és az Erzsébet-program résztvevői által nem kerülnek foglalásra” – írja lapunknak a közigazgatás sajátos nyelvezetét megcsillantva a Human-Jövő.


Felelős gazdálkodás, szabad kapacitás; a soproni Haller-villa épületeFotó: humanjovo.hu

A cég felhívta figyelmünket, hogy a külsősökből „származó pénzügyi eredményt, nonprofit jellegére tekintettel, a társaság többek között bölcsödéinek es óvodájának támogatására fordította és fordítja a jövőben is”.

Van nekik mindenféle ingatlanuk a kulcsosháztól a háromcsillagos szállodáig, aki korai órán szívesen mosolyogna össze kócos kormánymegbízottal közös reggelizés közben, teszem azt a soproni Haller-villában, ide kattintva tallózhat a lehetőségek között.

Kis Kóka

A munkáltatói gondoskodás utolsó eleme a cafeteria, melynek plafonja még a minisztereknél is évi kétszázezer forint. Hogy a nulla és a maximum között ki mennyit kap, azt az egyes „szervek” dönti el. A miniszterelnökség tájékoztatása szerint arra nézve nincs összesített adat, hogy „az állam összesen mennyit fordít a béren kívüli juttatásokra, és arra sem, hogy minden kormánytisztviselő megkapja-e a maximálisan adható kétszázezer forintos cafeteria keretet”.


Max kétszázezer – Fotó: Kummer János

A miniszterelnökség nem mulasztotta el felhívni a figyelmünket arra, hogy „az előző kormányok ideje alatt a központi államigazgatási szervekre jellemző volt a magas cafetéria keret biztosítása. Csak példaként: a korábbi Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban bruttó 875.000 Ft volt az éves cafeteria keret.”

Mi több: „Fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen jellegű béren kívüli juttatások nem új keletűek. Korábban is voltak állami üdülők, amiben a köztisztviselők nyaralhattak,  a Maros utcai Fecskeház – korábban Maros Vendégház – is üzemelt már, s volt igénybe vehető óvodai ellátás is, ugyanúgy költségtérítésért, mint most. A különbség az, hogy  mindez most egységes koncepció alapján történik, kevesebb költségvetési forrásból.”

Csak, hogy Bangóné is megnyugodjék.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik