Kultúra

Adrien Brody: Büszke vagyok arra, hogy képviselhetem az amerikai álmot

Jon Kopaloff / Getty Images
Jon Kopaloff / Getty Images
Hollywoodban idén az egyik legerősebb filmként emlegetik a három és fél órás A brutalistát. A filmnek nemcsak az az érdekessége, hogy az ötvenes években Hitchcock által kedvelt kameratípust, a VistaVisiont használta a rendező és az operatőr a korszak hiteles ábrázolásához, hanem az is, hogy a Magyarországról az Egyesült Államokba ívelő emigráns történet Tóth Lászlóját az Oscar-díjas Adrien Brody alakítja. A színész maga is magyar bevándorló családból származik, ezért nem meglepő, hogy a szakmai beszélgetésen rendre előkerül az identitását feszegető téma. Adrien Brody ezeken a beszélgetéseken többször is vallott személyes magyar kötődéséről, amelynek mi is tanúi voltunk és néhány kiegészítő kérdést is feltettünk neki az egyik beszélgetés után.

Amerikai magyar bevándorló családból származik. Hogyan volt jelen a bevándorlás, mint élmény, tapasztalat a családjában?

A nagyszüleim az 56-os forradalom idején menekültek el Magyarországról és Bécsen keresztül érkeztek az Egyesült Államokba. Azokból a történetekből, amelyeket ők meséltek nekem, pontosan megértettem azt a drámát és traumát, amelyet az otthon elvesztése és az idegenként való beilleszkedés jelent. Úgy gondolom, hogy édesanyámnak ezek az élmények nyitották fel a szemét, ezek által a megélések által lett fogékony és empatikus az emberi közösségek és általában az emberek, az emberi sorsok iránt. A nagyszüleim küzdelmei, amelyek még az övéinél is nehezebbek voltak, mélyen bennem maradtak. Fiatalok voltak és elveszettek, mégis sikerült megtalálniuk az útjukat. Érdekes módon a nagyapám sokban emlékeztetett Lászlóra.

Magyar édesanyja, Pláhy Szilvia ismert fotóművész. Mit adott önnek és hogyan formálta az ön személyiségét anyaként?

Édesanyám nagyszerű fotós, és igen jól ismert alakja a New York-i fotóművész közösségnek. Nagyra tartják és más fotósok is szeretik. Az ő kitartása és az, ahogyan mások támogatására támaszkodott, még személyesebbé tette számomra ezeket a kapcsolódásokat. Rendkívül inspiráló számomra, hogy milyen küzdelmekkel és kitartással folytatta a művészi munkáját, jelentős alkotásokat tudott létrehozni és maradandó életművet alkotni művészként.

Milyen hatással volt a személyiségére színészként a magyar közegből hozott identitás, és hogyan jelent meg ez Tóth László alakjában?

Ahogyan a beszélgetésben is hosszasan kifejtettem, ez a film nagyon komolyan összekapcsolódik a személyes élményeimmel. Az édesanyám és nagyszüleim élményei meghatározóak számomra. Általuk értettem meg a bevándorlók küzdelmeit. Én magyar kisfiúként nőttem fel, magyar nyelv vett körül és magyar személyiségem volt. Ezért a családból hozott élmények az én esetemben mélyen meghatározták az érzékenységemet színészként, és azt, hogy milyen szerepeket vállalok el. A magyar származásom, úgy érzem, nagyban befolyásolta a saját alkotói munkámat és személyiségemet is. Például erős kapcsolatot érzek nagyapám szenvedélyével és hangjával, ami még ma is a fülemben cseng. Különösen azzal, ahogyan kifejezte magát – ez olyan igazi magyar vonás. A hangjának a tónusa emlékeztet arra, milyen nehéz volt számára a boldogulás. Nagyon kevésből éltek, és keményen küzdött azért, hogy itt munkát találjon. Ezek a nehézségek mélyen érintették őket és bennem is nyomot hagytak. Ezért is rezonált bennem ennyire ez a történet.

Mindezek fényében hogyan látja A brutalistát? Ez egy magyar bevándorló történet?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik