Gazdaság

Államosítanák a Dunaferrt? Lóga Máté szerint hergelés és hazugság keveredik

Balogh Zoltán / MTI
Balogh Zoltán / MTI
Az államtitkár hangsúlyozta, Lengyelországban sem történt államosítás.

Sajtóhírek szerint Lengyelországban államosítják a Dunaferrhez hasonlóan lehetetlen helyzetbe került kohászati társaságot – írta az Atv.hu. Arra utaltak, amit a HVG írt arról, hogy lengyel kormány államosítással mentené meg a csőd szélére került czestochowai kohászati társaságot, amelynek indiai tulajdonosa, a Liberty Steel – hasonlóan a Dunaferrhez – nem tudta teljesíteni vállalásait. A beszámoló szerint Lengyelországban az állami Weglokoks cég négy hónapra kibérelte a kohót, és már megkezdte az acélmű újraindítását. Az elmaradt béreket kifizették, és elbocsátásokat nem terveznek.

Dunaújváros polgármestere a napokban már jelezte, azt szeretné, ha a kormány betartaná korábban tett vállalását, és államosítaná, újraindítaná a céget. A hvg cikke kapcsán pedig azt posztolta,

Mi sem kérünk mást, mint azt, amit a lengyelek megtettek. Bízom benne, hogy a jó példa ragadós lesz és megfogadja azt a magyar kormány is, már csak azért is, mert korábban többször is megígérte az állami kézbevételt.

Az ATV kérdésére viszont Lóga Máté gazdaságstratégiáért, iparért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkár kijelentette, véleménye szerint

hergelés és hazugság keveredik az ügyben, Lengyelországban ugyanis nem államosítottak semmilyen üzemet. A valóság ezzel szemben az, hogy a lengyel állam létrehozott egy vállalatot, amely ideiglenesen bérbe vette az ipari területet a felszámolótól.

Hozzátette, mivel a két Dunaferr-utódcég felszámolás alá került, a felszámolónak van döntési jogköre arra vonatkozóan, hogy melyik potenciális befektetőnek tudja eladni, vagy hasznosításra adni a területet, és ezen keresztül hogyan tudja a korábbi hitelezőket a leginkább megfelelő módon kompenzálni a korábbi veszteségeikért. Arra is kitért, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban számtalan alkalommal és több milliárd forint értékben nyújtott segítséget a vállalat számára.

Kihangsúlyoznám azt is, hogy az a bérgarancia alap, ami megnyílt, az lehetővé teszi azt, hogy az itt dolgozó emberek a havi juttatásaikat maradéktalanul megkapják

– tette hozzá.

Novemberben megint a Bérgarancia Alapból fizették ki a béreket. Amennyiben a felszámoló lehívja a Bérgarancia Alapból esedékes fizetéseket, a magyar kormány ezt kifizeti – biztosított. Hangsúlyozta, éppen ezért mindenki számára az a cél, hogy a felszámoló minél gyorsabban megoldást találjon a kialakult helyzetre. Ugyanis a gyorsaság, az mindenkinek az érdeke ebben a szituációban – fogalmazott Lóga Máté.

Mint írtuk, mintegy 70 milliárd forintba kerülhetett az indiai kaland a kormánynak, mármint hogy a Liberty Steelnek adták el a Dunaferr utódcégeit.

Kapcsolódó
Dunaferr: legalább 70 milliárdba került eddig az indiai kaland, 3000 dolgozó várja, hogy jobbra forduljon a sorsa
Az adósságoktól megtisztított cégeket átvevő indiai Liberty Steel sem volt képes életet lehelni az acélgyártóba. Az újabb felszámolási eljárás után a kérdés ugyanaz: lesz-e újabb esély Dunaújvárosban?

Ajánlott videó

Olvasói sztorik