A willendorfi vénusz néven ismert, női alakot formázó szobrocska mindössze 11,1 centiméteres. Szombathy József régész bukkant rá 1908-ban az alsó-ausztriai Willendorf an der Wachau közelében. Korát körülbelül 28 ezer évre becsülik. Az alkotó nem törekedett reális ábrázolásra, célja az idealizált nőalak megformázása lehetett. Az arc kidolgozására jól láthatóan nem fordított energiát, a szeméremajkak, a mell és a gömbölyű has annál hangsúlyosabb
A műalkotást a Bécsi Természettudományi Múzeum szakemberei most mikroszkópos vizsgálatnak vetették alá, amely feltárta a paleolit figura és alkotóinak mindezidáig titkos történetét – írja a Múlt-kor.hu. Mint kiderült, a szobrocska alapanyagául szolgáló mészkő csak a csehországi Brnóhoz közeli Stránská Skala mészkőhegységeiben található meg, vagyis a vénusz pontos származási helye Willendorftól 136 kilométerre északkeletre van.
A kutatók úgy vélték, 30-27 ezer évvel ezelőtt a nyári és téli táborok között vándorolhatott a jégkorszaki népesség. A csoport tagjai a melegebb időszakokat a hűvösebb felföldön időzve töltötték, míg a teleket a Duna-völgyben vészelték át. Vándorlásuk pedig azon az útvonalon haladt, ahol az egyedi “morvaországi” mészkő található.
A szakemberek arra is bizonyítékot találtak, hogy a vénusz egykor vörös okkerrel volt bevonva, tehát vérvörös színben pompázott. Az 1908-as ásatás során feljegyezték, hogy vastag okkerréteg fedte a szobrocskát, de ezt a réteget azóta a tisztítási munkák során eltávolították. A kicsiny nőalaknak valószínűleg kultikus és vallási funkciói voltak. A vörös okker szakralizált szín lehetett.