Tudomány

Hihetetlenül ritka cápát húztak ki a tenger mélyéről

Andrej Gajić / Sharklab ADRIA / Explorers Club Expedition Grant
Andrej Gajić / Sharklab ADRIA / Explorers Club Expedition Grant

Kísérteties külsejű mélytengeri cápát találtak Albánia partjainál – számolt be róla a Live Science. A fehér színű disznócápát egy halászhajó fogta ki a Sazan-sziget közelében, mintegy 200 méteres mélységből.

A disznócápák (Oxynotus centrina) ritka, súlyosan veszélyeztetett állatok, amelyek általában sötét barnák vagy teljesen feketék. A most felfedezett példány világos színét leucizmus okozza, a világon ez az első disznócápa, amelynél ezt a genetikai rendellenességet figyelték meg.

A leucizmus akadályozza az állat szervezetét a melanin nevű festékanyag termelésében, így a szokásosnál jóval világosabbá téve színét. Ez a rendellenesség hasonlít az albinizmusra, azzal a különbséggel, hogy az nemcsak csökkenti a pigment termelését, hanem teljesen lehetetlenné teszi.

Andrej Gajić, a különleges egyedről készült tanulmány társszerzője elmondta, általában a leucizmus és albinizmus is rontja az állatok túlélési esélyeit, világos színük miatt ugyanis nehezebben olvadnak be a környezetükbe, így kiszolgáltatottabbak a ragadozóknak és kevésbé tudnak elrejtőzni a zsákmányuk elől, hogy lesből csaphassanak le rájuk. A jelek viszont arra mutatnak, hogy mélytengeri élőlények, így a disznócápák esetében a különleges szín nem jelent nagy hátrányt.

A pigmentekkel kapcsolatos rendellenességek egyébként kifejezetten ritkának számítanak a cápáknál. A kutatóknak eddig mindössze 15 mélytengeri fajnál sikerült megfigyelniük ilyesmit. Azt nehéz pontosan meghatározni, hogy mi okozza a leucizmust, de a szakértők szerint a szennyezőanyagoknak való kitettség, a megnövekedett hőmérséklet és a rokonok közötti szaporodás is kiválthatja.

Kapcsolódó
Elképesztően ritka cápát fogtak ki Afrikában
Egy zanzibári piacon árulták a tetemét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik