A „Vedd vissza a jövőd!” visszatérő jelmondattal tartották szombaton 15 órától a 29. Budapest Pride felvonulást, ezzel lezárva a Pride-hónapot. Az LMBTQ-közösség egyenlőségéért és láthatóságáért kiálló menet a Podmaniczky utcából indult, a résztvevők két órától gyülekeztek itt, majd végigmentek az Andrássy úton, és a Vajdahunyad várhoz érkezve Civil Faluval, beszédekkel, zenével ér véget a rendezvény. A Városligetben 17 órától felszólalt Karafiáth Orsolya, író, költő, az idei Pride házigazdája is.
Gyorsan utcabál hangulatot termetettek a felvonulók a Podmaniczky utca Teréz körút és Bajcsy Zsilinszky út közti szakaszán.
szivárványos ruhákban és kiegészítőkben várakozó, egyelőre inkább kisebb csoportokban beszélgető emberek, ameddig a szem ellát nem sokkal kezdés előtt.A hosszú menetelés a Városligetig 15 óra 16 perckor kezdődött. Szálltak a buborékok és hasítottak a meleghimnuszok a levegőben — például Cyndi Laupertől a Girls just wanna have fun vagy Lady Gagától a Born this way —, a felvonulás nem sokkal később már a Teréz körút utcaképét színesítette.
Elöl a hivatalos pride-os karneváli kocsi vezeti a sort, de felállt mögötte többek között a Kétfarkú Kutyapárt (MKKP), hátrébb a Momentum bulikamionja is. Az MKKP-sek legnagyobb transzparensén az a szöveg feszít, hogy „Egyenlő jogokat a kétfarkú kapcsoltoknak”, a momentumosokén pedig az, hogy „Magyarország mindenkié”, és az egyik azt is írja, hogy „Mi is egy család vagyunk”.
A kocsikból dübörögnek a partiszámok, a liberális pártnál Hajnal Miklós parlamenti képviselő rakja a trekkeket a dj pult mögött. Jóval többen vannak a fiatalok, rengeteg a tizenéves is, de bőven vannak olyanok is, akik családdal, gyerekkel jöttek ki ünnepelni és megmutatni az LMBTQ-közösséget.
Sok politikus bejelentette, hogy ki fog jönni a felvonulásra, a tömegben eddig David Pressmant, Tordai Bencét, és több momentumost is kiszúrtunk.
A felvonulás valamivel háromnegyed négy után a Deák térnél ráfordult a Bajcsy-Zsilinszkyre. Észrevettük Karácsony Gergely főpolgármestert és Jámbor András parlamenti képviselőt is, amint a tömeggel sétálnak, Le Marietta, a kutyapárt volt EP-listavezetője pedig a saját kocsijuk platóján bulizott, csakúgy mint Donáth Anna a Momentum részéről. Nem sok a direkt politikai véleménynyilvánítás, de van pár: például egy középkorú férfi pólójára a szivárvány színeivel írta fel, hogy „Fuck NER”.
Rengetegen az oldalvonalról figyelték, fotózták a felvonulást, turisták és magyarok egyaránt.
Ha Pride, akkor a szélsőjobboldali ellentüntetők sem maradnak otthon. A felvonulás közelében megjelent például a Telex tudósítása szerint a tavaly Novák Katalin elnöki kegyelmével a váci fegyházból szabadult Budaházy György, valamint a Magyar Önvédelmi Mozgalom is. Az ellentüntetők szokás szerint olyan transzparensekkel vonultak fel, mint a „Bűn nem lehet büszkeség tárgya” és „Stop LMBTQPedofília”. Őket rendőrsorfal szigetelte el felvonulóktól, így ők a Hősök terétől távolabb, a Lendvay és a Dózsa György találkozásánál maradtak. Skandálnak, szirénáznak, ám a felvonulók nagy részének mindez fel sem tűnt.
A Pride-ot vezető karneválkocsi háromnegyed öt után már elhagyta a Kodály köröndöt, öt óra körül ért a Hősök teréhez, Az idő múlásával egyre több szivárványos legyező is előkerült. A felvonulás eleje valamivel később a városligeti mezőre a Queen Somebody to love klasszikusára meg is érkezett, ahol folytatódott a program. Kellemesen sütött a nap, és mialatt szállingóztak be az emberek a tisztásra, sokan leültek piknikezni, vagy mentek egyből a Vajdahunyad vára tövében felállított színpadhoz.
A Városligetben felállított színpadon elsőként Karafiáth Orsolya, a 29. Pride házigazdája szólat fel, aki arról beszélt, hogy elege van a kirekesztésből és a gyűlöletből. Azt mondta, itthon még „megtesznek mindent azért, hogy még mindig jelen legyenek a homofób hangok”, sőt, szerinte a kormány annyira túltolta a gyűlölködést, hogy az már kezd elfogadásba átmenni. Az írónő úgy fogalmazott:
Itt és most szeretném megköszönni a kormánynak, mert igen fiúk, túltoltátok.
Karafiáthot több aktivista és művész követte a színpadon. A frissen előbújt zenész, Szekér Gergő például elmesélte, hogy producerek közölték vele, meleg előadók nem kellenek a tévébe, mert csak megosztanák a nézőket. Aztán hosszú idő után rájött, hogy nem a melegséggel van a baj, hanem azokkal, akik azt mondják, hogy baj van ezzel. A beszédek között drag queen előadók, az LMBTQ közösséghez tartozó zenészek is felléptek, a felszólalások óta dj szettek szólnak a várnál.
A felszólalók nagy hangsúlyt fektettek saját, vagy ismerőseik személyes történeteire, amelyek a sokszínűség felmutatásának fontosságról és személyes nehézségekről, vagy arról szóltak, hogy az elfogadás hiánya miatt miként szembesülnek a társadalom elutasításával.
„Ez egy csodálatos ország, gazdag történelemmel. Olyan hely, ahol az emberek kiállnak és harcolnak a szabadságért. Úgy gondolom, hogy azok az emberek, akik ma felvonulnak, ezt az ország legjobb hagyományai szerint teszik. Az Egyesült Államok kiváltságos, hogy mellettük lehet” – mondta David Pressman amierikai nagykövet, aki rövid sajtótájékoztatót tartott a Budapest Pride előtt. Pressman a 444.hu túdósítása szerint felidézte, hogy az elmúlt évben könyvesboltokat bírságoltak meg, amiért nyíltan árultak könyveket. De múzeumigazgatót is rúgtak ki azért, mert egy kiállításon LMBTQ-embereket ábrázoló fényképeket mutattak be. Emellett meleg politikai aktivistákat bélyegeztek pedofilnak, csak azért, mert más volt a véleményük, mint a kormányé. Az amerikai nagykövet szerint a súlyos helyzet a magyarokat is aggasztja.
Az évek óta változatlan „Vedd vissza a jövőd!”mottó rámutat a társadalomban jelenlévő, különböző hatású, mégis hasonló gyökerekből táplálkozó, egymást erősítő rendszerszintű problémákra, mint a rasszizmus, a lakhatási válság, az ökológiai krízis, a demokráciába vetett hit válsága, a homofóbia, a transzfóbia és a szexizmus, és rámutat az azokra keresendő megoldási lehetőségekre is – írták a szervezők.
A magyar LMBTQ-közösségnek az utóbbi bő egy évben is számos rendszerszintű problémával és jogaikkal szembeni támadással kellett szembesülnie. A kormány a 2021-es gyermekvédelminek nevezett, valójában melegellenes törvénye nevében tavaly nyáron kezdtek el lefóliázni könyveket, a Magyar Nemzeti Múzeumban körbekordonozták és korhatárossá tették az egyik legismertebb nemzetközi fotókiállítás képeit, mert egyesek szerint azok sértették a gyermekvédelmi törvényt – az ügybe belebukott maga L. Simon László kormánypárti igazgató is –, illetve hónapok óta lebegtetnek egy újabb szigorítást is a közösség tagjainak feje felett, ami egyes gyerekeknek szóló termékeket tüntetne el szem elől a kereskedelemben.
Legutóbb pedig Kövér László házelnök tiltotta ki a Parlamentből a Momentum és egy LMBTQ-szervezet konferenciáját, ahol az egyenlő jogok lettek volna a téma, és David Pressman amerikai nagykövet is felszólalt volna.
Az idei Pride előtt 35 ország nagykövetsége fejezte ki aggodalmát, a magyar anti-LMBTQ törvények miatt, és biztosították támogatásukról a közösség tagjait. Egyhangúlag arra sürgették a magyar kormányt, hogy „szűnjön meg az LMBTQ személyek és családjaik politikailag motivált célponttá tétele”.
„A minket körülvevő kaotikus valóságra sokan szorongással, míg mások dühvel vagy egyre fokozódó apátiával reagálnak. A Budapest Pride csapata hisz abban, hogy a társadalmi problémák megoldására a közösségi válasz a megoldás: az alulról szerveződő kezdeményezések és az egymás ügyeit segítő, rendszerkritikus civil összefogás” – fogalmaztak a szervezők.
A közösséggel szemben továbbra is fennmardó nehézségek ellenére a Budapest Pridenak eredményei is vannak:
A szervezők szerint a felvonuláshoz csatlakozók száma folyamatosan nő: a 2010-es években 10–25 ezer fő között mozgott a számuk, 2021 óta körülbelül 35 ezer menetel együtt ezen a napon.A Telex a Budapest Pride előtt megkérdezte a pártokat, hogy részt vesznek-e a felvonuláson. Karácsony Gergely jelezte, hogy ott lesz, de nem fog beszédet mondani. Vitézy Dávidról nem tudni, hogy kint lesz, a sajtóirodája azt írta: „a Budapest Pride ünnepélyes megnyitóján képviselőjelöltjeink közül részt vett Gál József és Merker Dávid is, így fejezve ki támogatásunkat az esemény iránt”.
A Momentum idén is saját kamionnal lesz jelen, és „országgyűlési képviselői, elnökségi tagjai, fővárosi és vidéki polgármesterei, képviselői nagy számban fogják képviseltetni magukat” a felvonuláson. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt is megy a Pride-ra, ők tematikus szivárványos nyakkendős kétfarkú kutyával készültek.
Magyar Péter korábban azt mondta a Magyar Narancsnak: nem gondolkodott a kérdésen, de szerinte sem ő, sem fővárosi képviselőik nem mennének ki. „Ha meghívják a pártot, eldöntik a képviselők, de nem hiszem, hogy ez egy politikai felvonulás”.
A Párbeszéd-Zöldek több politikusa is kint lesz, köztük Szabó Rebeka, Barabás Richárd és Szabó Tímea is, valamint Tordai Bence is, aki már kilépett a pártból. A DK is ott lesz, „ahogy megalakulásunk óta minden évben, úgy idén is együtt vonulunk az LMBTQ közösséggel”, írták.
A párt szerint ez azért van, mert a kormány „idén ismét letérdelt a homoszexuális lobbi előtt”.
A Jobbik-Konzervatívok idén sem vesz részt az eseményen, mivel „egy normális országban senkinek sem kell szándékosan figyelemfelhívó módon, sokszor a jóízlés határait messze meghaladó, provokatív eszközökkel saját eltérő nemi identitására, beállítottságára felhívnia a figyelmet”.
A Fidesz és az MSZP csütörtök délutánig nem válaszoltak a lapnak.