Tudomány

Hatalmas kígyófej bukkant elő a föld alól

©fitopardo / Getty Images
©fitopardo / Getty Images

Ősi azték, kígyófejet ábrázoló szobrot fedett fel egy földrengés Mexikóban – írja a Live Science. A tavalyi évben egy 7,6-os erősségű földmozgás érte Mexikóvárost, amelynek köszönhetően előbukkant egy épület alól a hatalmas lelet.

Az aztékok számos különböző istenséget imádtak, köztük Ketzalkóatl-t is, a tudás és tanulás istenét, az emberiség teremtőjét, akit gyakran kígyóként ábrázoltak, habár a kutatók nem tudják, hogy a szobor valóban őt jelenít-e meg.

A szakértők szerint az 1,8 méter hosszú, 1,2 tonnát nyomó alkotás nagyjából 500 éves lehet, különlegessége, hogy a századok alatt nem kopott le róla festés.

A festékanyagok csak nagyon ritkán maradnak fenn a több száz éves műveken, így ez a kígyófej kifejezetten fontosnak számít. A régészek szerint a szobornak hála teljesen új nézőpontból láthatjuk a térség őslakosainak művészetét.

LANCIC / UNAM

Az eredeti színezés mintegy 80 százaléka megmaradt, gigantikus szobron fekete, fehér, piros, sárga és kék festék is látható. A tudósoknak ráadásul sikerült létrehozniuk egy olyan klímakamrát, amelyben tárolva a színek a jövőben is megmaradnak az alkotáson.

Idén egy másik termetes, ősi állatszobor is előkerült, habár az nem Dél-Amerikában, hanem Törökországban: egy életnagyságú vaddisznószobor. Azzal együtt pedig a kutatók egy péniszét markoló, 11 000 éves, 2,3 méteres magasságú szoborra is rábukkantak.

A hatalmas törökországi szobor:
Péniszét markoló, 11 000 éves szoborra bukkantak
Emellett állatokat ábrázoló alkotások is előkerültek.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik