Az Új-Zélandon pusztító Gabrielle ciklon súlyos pusztításokat okozott az országban, több mint kétszázezren maradtak áram nélkül, és sok családot ki kellett menekíteni otthonából. Kedden országos szükségállapotot hirdettek ki, írja az MTI.
A szükségállapot bejelentését követően Chris Hipkins kormányfő elmondta, hogy nagyon nehéz éjszakán vannak túl az új-zélandiak, különösen súlyos a helyzet az északi szigeten, ahol sokakat kellett evakuálni, de országszerte keletkeztek jelentős károk. Fogalmazása szerint a ciklon egy generáció óta nem látott méretű károkat okozott.
A Gabrielle ciklon helyi idő szerint kedden délután mintegy 160 kilométerre délre volt Aucklandtől, és az előrejelzés szerint a parttal párhuzamosan délkelet felé vonult.
Kieran McAnulty katasztrófavédelmi miniszter arról számolt be, hogy miközben valószínűleg túl vannak a nehezén, további esőzésekre és viharos szélre kell számítani. Hozzátette, hogy az áradásokat, földcsuszamlásokat okozó ciklon károkat okozott az ország úthálózatában és infrastruktúrájában.
Az országos vészhelyzet kihirdetése lehetővé teszi a kormány számára, hogy támogassa az érintett régiókat, és további forrásokat biztosítson – fűzte hozzá.
Megan Woods energiaügyi miniszter tájékoztatása szerint mintegy 225 ezer ember maradt áram nélkül.
Az utakat lezárták, a mobilszolgáltatás nem működik, több település megközelíthetetlenné vált az áradások miatt. A lakosságot arra kérték, hogy takarékoskodjon az élelem- és ivóvízkészletével.
Az Air New Zealand Aucklandban törölte összes járatát.
Halálos áldozatokról nem érkezett jelentés. Chris Hipkins szerint korai volna még számokat mondani arról, hogy hány embert kellett evakuálni, és mennyi a sérültek száma.
Új-Zélandon korábban csak két alkalommal jelentettek be országos szükségállapotot, a 2011-es földrengés után és a 2020-as koronavírus-járvány idején.