Indokolatlan zavarkeltésnek nevezi és visszautasítja azokat a sajtóban megjelent állításokat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), amelyek szerint a magánnyugdíjpénztáraknak a hozamgarantált tőke- és a visszalépő tagi kifizetések kiszámítási módszertanának vizsgálatát előíró határozata hátráltatná a kifizetéseket
A PSZÁF keddi közleményében leszögezi: az állami nyugdíjrendszerbe visszalépő volt magán-nyugdíjpénztári tagok érdekeit szem előtt tartva és az esetleges későbbi elszámolási problémákat megelőzve adta ki azt a határozatát, amellyel előírta, hogy legkésőbb 2011. július 19-ig a magán-nyugdíjpénztári belső ellenőrök vizsgálják meg a hozamgarantált tőke- és a visszalépő tagi kifizetések kiszámításának módszertanát, elégséges nagyságú mintavétel alapján az egyedi számítások helyességét, és erről tájékoztassák a felügyeletet.
Ezt a határozatot egyes sajtóhírek a kifizetési folyamat hátráltatásaként állítják be, tévesen – írja a PSZÁF.
A magánnyugdíjpénztárak 2011. július 1-jével indíthatják a visszalépő tagi kifizetések pénzfedezetének visszaigénylését a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alaptól, de a visszaigénylés nem tagonkénti, nem tételes kimutatás alapján történik, a visszautalást bonyolító Államadósság Kezelő Központnak nincs lehetősége meggyőződni a visszaigénylés számszerűségének helyességéről, ez különösen indokolja az ellenőrzés, a belső ellenőrzés szükségességét – fogalmaznak. Ezek az ellenőrzések határidőn belül lefolytathatók a PSZÁF szerint.
A magánnyugdíjpénztárak a visszaigénylést július 20-ig végezhetik el egy, vagy több ütemben. A felügyeleti határozat feladatot ad a magánnyugdíjpénztári belső ellenőrzésnek, de ez nem korlátozza akár a több ütemben történő visszaigénylést sem. Tehát indokolatlan az az aggodalom, hogy a PSZÁF-határozat okozna problémát a visszalépő magán-nyugdíjpénztári tagi kifizetéseknél. A folyamat alapos ellenőrzése viszont sokak számára megnyugtató.