„Az uniós intézményeknek többet kell tenniük a kibertámadások elleni védekezés terén, mivel összekapcsolt hálózataik miatt nagyobb veszélynek vannak kitéve” – közölte keddi jelentésében az Európai Számvevőszék (ECA), amely a kibertámadások ugrásszerű növekedésére figyelmeztetett.
A jelentés szerint az egyes szuverén államok ellen elkövetett kibertámadások, illetve a nemrégiben nagy visszhangot kiváltó zsarolóprogramokkal elkövetett támadások arra késztették az országokat világszerte, hogy megerősítsék védelmi rendszereiket. Azonban az ECA szerint komoly problémát jelent az Európai Unió általános biztonságára, hogy kiberbiztonsági felkészültség terén eltérő szintet képviselnek az uniós ügynökségek – írja a Reuters.
Mint rámutattak, 2018 és 2021 között több mint tízszeresére nőtt a kiberbiztonsági incidensek száma az uniós szerveknél. Ennek oka álláspontjuk szerint a kiberbiztonsággal kapcsolatos következetlen megközelítés, a bevált gyakorlatok hiánya, valamint a forráshiány.
Mivel az uniós szervek erősen összekapcsolódnak, az egyik gyengesége a többit is biztonsági fenyegetéseknek teheti ki
– áll a jelentésben.
A Számvevőszék szerint minél hamarabb kötelező kiberbiztonsági szabályokat kellene bevezetni, valamint a számítógépes vészhelyzetekre reagáló csoportok finanszírozásának növelése mellett érvelnek. Sürgetik továbbá az Európai Bizottságot, hogy mozdítsa elő az uniós szervek közötti szorosabb együttműködést, az EU Kiberbiztonsági Ügynökségét pedig arra kérte, hogy jobban összpontosítsanak az e téren kevesebb tapasztalattal rendelkező uniós ügynökségek védelmére.