A nyestek azok a kisragadozók, amelyek rendkívüli módon alkalmazkodtak a városi környezethez, vagy másképp fogalmazva: ha mi elfoglaltuk az élőhelyüket, ők nem hátrálnak. Valami érthetetlen okból „összejárkálják” a parkoló autókat, megrágják a vezetékeket – talán játékból, de valójában senki nem tudja, miért.
A nyestek közeli rokona, velük a laikus által sokszor összetévesztett faj a nyuszt. Életmódja jóval visszahúzódóbb, főként a dombvidéki és középhegységi erdőkben fordul elő gyakrabban, de alföldi, mezőgazdasági területeken, bokorerdőkben, nagyobb erdőfoltokban is megtalálható. Kerüli a fátlan vegetációt, a dús aljnövényzetet kedveli, és azokat a területeket, ahol a lehető legkisebb az emberi zavarás. Téli időszakban, esetenként megfigyeltek lakott terület szélére bejáró egyedeket is, de a településeket jellemzően kerüli.
A nyusztok saját terület foglalnak maguknak, amit ürülékükkel jelölnek meg, és bizony szükség esetén meg is oltalmazzák a fajtársaktól. Egy ilyen „határvillongásnak” lehetett tanúja az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság kameracsapdája. „A felnőtté válás útját egyedül kell végig járni. A nyusztok is hamar megtanulják, hogy kinek meddig terjednek a határai” – áll a nemzeti park honlapján megjelent videó alatt.
A csodás kis ragadozó Magyarországon védett, természetvédelmi eszmei értéke 50 ezer forint.
Kiemelt kép: SYLVAIN CORDIER / BIOSPHOTO