Tech

Az alvagépelés nem kamu, bárkivel megtörténhet

Az alvajárás nem ismeretlen jelenség talán senki számára, azt viszont kevesen tudják, hogy létezik alvagépelés is, vagyis az, amikor még nem teljesen ébren, minden későbbi visszaemlékezés nélkül képesek vagyunk üzeneteket küldeni másoknak. Ez gyakoribb dolog, mint hinnénk, de a kellemetlen és zagyva üzeneteken kívül sokkal félelmetesebb az egészségünkre gyakorolt hatása.

Egy friss kutatás megvizsgálta, hogy mennyire lehet gyakori az úgynevezett alvagépelés, vagy “sleep texting”, ami az éjszakai tudattalan üzenetezést takarja. Az egész az alvajáráshoz hasonló, csak sokkal károsabb az egészségre: a telefon rezgése vagy hangja felébreszt minket az éjszaka közepén, félig öntudattalanul válaszolunk az üzenetre, aztán másnap nem is emlékszünk semmire.

A kutatás kiderítette, hogy a megkérdezett 372 főiskolás diák 25 százaléka járt már úgy, hogy éjszaka üzenetet küldött valakinek félálomban, az ő 72 százalékuk pedig azt nyilatkozta, hogy semmiféle emléke nem volt az üzenetküldésről. Míg ez a jelenség inkább kellemetlen, mint veszélyes, az egészségügyi vonatkozásai komolyabbak lehetnek:

a válaszadók szintén negyede jelentette, hogy a mobiltelefon zavarja az alvásban, és ez befolyásolja az alvásminőségét is.

Ismét bebizonyosodott, hogy a telefonunknak nem kellene éjszaka a közelünkben lennie, hiszen a rezgés és a hangjelzések megzavarhatják az alvásunkat, ami hosszú távon kialvatlansághoz és az ezzel járó egészségügyi problémákhoz vezethet. A kutatók ezt újabb bizonyítékként kezelik arra, hogy éjszakára minél messzebb kellene helyeznünk magunktól az összes hangot és rezgést kibocsájtó kütyüt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik