A Mashable szerint a választ az agyunknál kell keresni. Egy, a Cell Metabolism szaklapban 2018-ban megjelent tanulmány alapján az agy jutalmazási rendszere az egy tápanyagtípust tartalmazó ételekkel szemben előnyben részesíti azokat az ételeket, amelyek a zsírt és a szénhidrátokat kombinálják.
A vizsgálatban az Alexandra DiFeliceantonio, a Max Planck Anyagcsere Kutató Intézet munkatársa által vezetett csapat 206 felnőtt személyt tanulmányozott. Az alanyoknak olyan képeket mutattak, melyeken zsírt, cukrot vagy a kettőt egyszerre tartalmazó ételek szerepeltek. A kísérlet során a kutatók folyamatosan megfigyelték a résztvevők agyát.
Az alanyok ezután pénzt kaptak, melyet egy választott táplálékra költhettek el. Az adatok alapján a többség olyan ételeket választott, amelyek cukrot és zsírt és tartalmaztak.
A szakértők a vizsgálat során arra jutottak, hogy az agy megpróbálja felmérni, hogy mennyi kalória lehet az egyes ételekben. Dana Small, a Yale Egyetem munkatársa szerint viszont az agy hajlamos túlbecsülni az étel energiaértékét, amikor egy táplálék zsírt és szénhidrátot is tartalmaz.
Igaz, akadnak azért kivételek, például a tej.
A távoli múltban őseinknek gyakran alaposan meg kellett fontolniuk a táplálékválasztást, hogy megfelelő mennyiségű energiához jussanak. Az agy pedig éppen ezért úgy fejlődött, hogy segítse a jó döntés meghozatalát. Néhány évszázada azonban elterjedtek a feldolgozott ételek, amelyek képesek átverni az agyunkat.
A szakértők szerint a modern környezetben, amikor gyakoriak a magas zsír- és szénhidráttartalmú ételek, az agy jutalmazási rendszere negatív következményekkel járhat. A rossz döntéshozatal akár súlyos elhízást is eredményezhet.
A természetben a magas zsír- és szénhidráttartalmú élelmiszerek nagyon ritkák, és általában rostokat tartalmaznak, amelyek lassítják az anyagcserét
– nyilatkozta Small. A kutató hozzátette, a feldolgozott élelmiszereknél ezzel szemben gyakori a magas zsír- és szénhidráttartalom.
A csapat úgy véli, további fejlődésre lesz szüksége agyunknak ahhoz, hogy alkalmazkodjon az új táplálkozási körülményekhez.
(Kiemelt kép: Thinkstock)