Idén már volt lehetőségünk a Samsung egyik tévéjéhez, a csúcskategóriában versenyző 65Q9F-hez, ami annak ellenére is kiváló készülék, hogy a legújabb trendekkel ellentétben nem OLED panellel, hanem a dél-koreai cég saját fejlesztésű QLED technológiájával van felszerelve.
1,7 millióért persze az a minimum, hogy a felhasználó lenyűgözve üljön a képernyő előtt, de mi arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi a helyzet a valamivel megfizethetőbb középkategóriában, úgyhogy tettünk egy próbát a már 380 000 forintért is beszerezhető 4K-s UE55MU7002 okostévével, ami ugyan nem szolgál ki minden aktuális trendet (HDR-támogatás), de így is elégedettek voltunk vele.
MEGKAPTA, AMIT A NAGYOK
A már emlegetett 65Q9F esetében nemcsak a képminőséget éltettük, de azt is, hogy a Samsung mennyire praktikus készüléket készített. Jó hír, hogy a gyártó a középkategóriában sem spórolja ki a készülékeiből a letisztultságot és a praktikus megoldásokat.
Az 54,6 colos (azaz 138,8 cm képátlójú) UE55MU7002 egyik legörvendetesebb tulajdonsága, hogy kapunk mellé egy One Connect kiegészítőt. A tévé mellé helyezhető doboznak főleg azok fognak örülni, akik utálják, hogy a különböző eszközök csatlakoztatásához folyton a tévé hátán kell matatni.
A tesztalanyunk esetében jó esetben mindössze két vezetékkel kell „bajlódni”: az egyik a hálózati kábel, a másik a One Connect zsinórja, ami minden jelet továbbít a tévéhez. A kis dobozon helyet kapott két USB 2.0, négy HDMI, a komponens és a kompozit bemenet, illetve itt található a digitális audiokimenet is.
Utóbbiból analóg kimenet csak a tévé hátán található (a fejhallgatót így muszáj ide dugni), továbbá az Ethernet csatlakozó is ide került, méghozzá egy harmadik USB port társaságában.
Szintén pozitív, hogy az említett két vezeték kábelcsatornákba illeszthető és egy panellel szépen eltüntethető a szem elől, sőt a hálózati kábel extra elvezetést kapott a készülék alján, és a talp is direkt úgy lett kialakítva, hogy elrejthető benne a vezeték, így ha valaki háklis az össze-vissza lógó vezetékekre, az egy kis odafigyeléssel mérsékelheti a tévé mögött burjánzó kábeldzsungelt.
A MÉRET IS LÉNYEG
A tévé paneljéről tudni kell, hogy hagyományos folyadékkristályos technológiával készült, viszont úgynevezett Edge-LED technológiát használ, azaz a háttérvilágítást biztosító LED-ek a készülék keretében találhatók, a fényüket pedig egy diffúzor teríti szét.
Ez a megoldás a képminőségre ugyan nincs jelentős hatással, viszont ennek hála a képernyő – egy átlag LCD-tévéhez képest – kifejezetten vékony, ráadásul itt a hátlap is teljesen sima és egyenletes.
Maga a tévé egyébként kifejezetten jól mutat: felül és a két oldalon alig látszik a keret, alul sem hivalkodó a vastagabb fémszínű rész, a logó szintén nem tolakodó, és a talpak kialakításánál is
Mivel LCD kijelzőről beszélünk, olyan képminőséget hiába várnánk, mint az egyre elterjedtebb, és tényleg csodás látványt nyújtó OLED paneles megoldások esetében, viszont cserébe a tévé ára még az 55 colos képátló ellenére is 400 000 Ft alatt van.
Ha viszont a piacon található többi LCD tévéhez viszonyítjuk, akkor ezaz 55 colos monstrum bőven megállja a helyét: megfelelő forrás esetén élénk színek, kontrasztos és részletgazdag kép, illetve szép feketék várják a nézőket.
A lemezről pörgetett, letöltött, esetleg a Netflixről streamelt UHD-tartalmak jól festenek a 3840×2160 pixel megjelenítésére képes kijelzőn, és az 55 colnak hála még három méterről is
A felskálázott 1080p-s, de még a 720p-s tartalmak is egészen pofásan festenek a méretes tévén, bár képfeljavítást végző komolyabb processzor hiányában itt már korántsem olyan lenyűgöző a látvány, mint az Ultra HD-s filmek és sorozatok esetében. Itt persze érdemes megjegyezni, hogy nagyon sok múlik azon is, hogy milyen és mennyire tömörített tartalmat játszunk le a tévénken.
LCD-ről lévén szó a betekintési szög nem az igazi, tehát oldalirányban távolodva a kép veszít az élességéből és a színek is fakulni kezdenek, illetve a készülék hiába rendelkezik az úgynevezett Ultra Black fényelnyelő technológiával, nappal és erősebb lámpafénynél a kissé zavaró tükröződés elkerülhetetlen – ez jól meg is figyelhető a cikkünk mellé készült fotókon.
Viszont ennél valamivel fájóbb pont, hogy a nagy dinamikatartományú (HDR) tartalmakat illetően felemásak a tapasztalatink. Jelenleg két szabvány elterjedt a piacon: a Dolby Vision és a HDR 10. Az UE55MU7002 megfelel az utóbbi által támasztott technikai specifikációknak (10 bites panel, akár 1000 nit fényerő), tehát a készülék nemcsak feldolgozni, de megjeleníteni is képes az ilyen szabványú „extra látvánnyal” kiegészített tartalmakat.
Ám hiába az elméleti kompatibilitás, ennek ellenére a szintén HDR 10-et használó PlayStation 4 Pro konzolunk nem volt hajlandó erre alkalmas készülékként felismerni a tévét, és a beállítások között sem találtunk olyan opciót, ami lehetővé tenné, hogy a HDMI portokon keresztül bekapcsoljuk a konzolból érkező HDR jel fogadását lehetővé tevő HDMI UHD Color opciót.
Öröm az ürömben, hogy a felskálázott és natív 4K-ban futó játékok még ennek hiányában is remekül festenek a Samsung képernyőjén. Ráadásul hiába nincs Game képmód, a tévé még így is jó partner lehet a konzolunk mellé, hiszen nemcsak remek látványt biztosít, de az online játék során fontos input lag (azaz a késleltetés) is 20 ms környékén mozog.
NEMCSAK PRAKTIKUS, DE KÖNNYEN KEZELHETŐ
A készüléken a Samsung saját fejlesztésű Tizen 3.0 operációs rendszere fut, ami szépen kiforrott az elmúlt évek során: legtöbbször gyors, könnyen átlátható, kifejezetten letisztult dizájnnal bír, az egyetlen gombnyomásra felugró Smart Hub testre szabható,
Az előre telepített alkalmazások között megtaláljuk a 4K-s tartalmakat is bőven tartalmazó Netflixet, az HBO GO-t és a YouTube-ot is, a szoftver saját lejátszója pedig megbirkózik a legelterjedtebb formátumokkal, bár mi ráfutottunk egy olyan érdekes „hibára”, hogy a tévé néha nem volt hajlandó elindítani a letöltött tartalmakat, amíg át nem dugtuk a háttértárat az egyik USB-ből a másikba.
A hangot két beépített 10 wattos hangszóró biztosítja, amitől csodát várni felesleges. A feladatukat ellátják, még maximumra tekerve is kifejezetten tisztán szólnak, bár igazán erőteljes hangzást – főleg a mélyek terén – nem sikerült kicsikarni a készülékből, szóval az átlagon felüli hangélményért
A Samsung UE55MU7002 nem olcsó tévé, jelenleg 380 000 forint a legjobb ár, amennyiért beszerezhető, viszont ezért a pénzért tényleg egy kifejezetten nagy 4K-s képernyőt kapunk, és hiába beszélünk „csak” egy LCD-kijelzőről, a HDR-problémát leszámítva nem nagyon lehet belekötni a készülékbe.
Éppen ezért, ha valaki a trend ellenére sem izgul a HDR-re, és a tévére szánt keretébe még belefér a fentebb említett összeg, annak érdemes lehet felvenni ezt a készüléket az esélyesek listájára.