Az ázsiai ország azt tervei, hogy a következő holdi leszállóegységére egy apró mesterséges ökoszisztémát is telepít. Így szeretnének utánajárni, hogy képes-e magokból megteremni a burgonya a Hold felszínén. Az ökoszisztéma természetesen végig ellenőrzött körülmények közt marad majd a vizsgálat alatt.
A Chang’e-4 nevű szondát 2018-ban küldik az égitesthez. A szerkezethez egy landolóegység is tartozik, a korábbi, 2013-as Chang’e-3 misszióhoz hasonlóan.
A kísérlet tervéről a héten számoltak be a kínai szakemberek a pekingi Global Space Exploration Conference-en. A Chang’e-4 által hordozott ökoszisztéma igen kicsi lesz, egy 18 centiméter hosszú hengerben fogják tárolni.
A misszióhoz használt hardver fejlesztésében 28 kínai egyetem vesz részt. Bár a Chang’e-4 nem fogja a magokat közvetlenül az égitest talajába ültetni, a vizsgálat így is figyelemreméltónak ígérkezik.
Csang Juanszun, a tároló vezető tervezője szerint a petékből selyemhernyók kelnek ki, melyek szén-dioxidot állítanak elő, melyet a magból kifejlődő növények oxigénné tudnak alakítani.
Együtt képesek egy egyszerű ökoszisztémát létrehozni a Holdon
– tette hozzá a szakember.
Mivel az égitesten a hőmérséklet igen drámain változik, mínusz 170 és plusz 100 Celsius-fok között ingadozhat, az élőlényeket meg kell védeni a környezettől. Ehhez olyan szigetelőanyagot használnak majd, amely képes mérsékelt hőmérsékleten tartani a rovarokat és növényeket. A hengerben mesterséges fény is lesz.
Ha ez nem lenne elég, a Kínai Nemzeti Űrügynökség úgy döntött, élőben is közvetíti majd a magok és peték fejlődését.
Korábban egyetlen ország sem próbálkozott hasonló kísérlettel. Bár a Nemzetközi Űrállomáson több különböző növényfajt is termesztettek már, más űreszközön még semmit. Amennyiben a kínai küldetés sikeres lesz, akkor a jövő emberes Hold-missziói során a kutatók akár burgonyát is ehetnek majd.