Tudomány

Pusztító tűzvész buktatta meg Napóleont

mikroman6 / Getty Images
mikroman6 / Getty Images

A nagy moszkvai tűzvész, amely a város épületeinek kétharmadát elpusztította 212 éve, 1812. szeptember 14-én tört ki, néhány órával azután, hogy Napóleon serege bevonult a városba. A katasztrófa nagyobb csapást mért a francia hadvezérre, mint bármelyik ellensége – írja a Rubicon.

A lángok buktatták meg Napóleont

Napóleon abban bízott, hogy az orosz főváros elfoglalásával béketárgyalásokra kényszerítheti I. Sándor cárt. A lángok azonban felemésztették a megszálló sereg lakhatását biztosító épületeket, valamint Moszkva élelmiszer-tartalékait is, így a közeledő orosz tél és az éhező csapatok elégedetlensége következtében a hadvezér már októberben visszavonulásra kényszerült.

A demoralizált franciáknak a fagyos orosz télben kellett átvonulniuk a végtelen sztyeppén, miközben a vad kozákok rajtaütései és az éhezés megtizedelték az egykor büszke hadsereget.

Az eset hozzájárult Napóleon végső, waterlooi vereségéhez is, ugyanis Franciaország a két esemény között eltelt kevesebb mint 3 év alatt nem tudta kiheverni az oroszországi veszteségeket.

Rejtély, mi okozhatta a tüzet

Máig vitatott, hogy pontosan mi is okozta a tüzet: egyes vélekedések szerint a moszkvai lakosok maguk kezdték a gyújtogatást, hogy saját otthonaik feláldozásával védjék meg hazájukat, a franciák között pedig az a szóbeszéd terjedt el, hogy a rombolást Fjodor Rosztopcsin parancsnok rendelte el.

A cár visszautasította a vádakat, az oroszok felelősségére pedig nincsen kézzel fogható bizonyíték. Lev Tolsztoj úgy vélte, a katasztrófa azért történhetett meg, mert a városból elmenekülő polgárok tűzhelyei őrizetlenül maradtak.

Kapcsolódó
Ez volt az egyik legnagyobb tűzvész Budán
A házak több mint fele megsemmisült a katasztrófában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik